Co to jest związek partnerski?
Niestety mimo nagłośnienia sprawy w mediach, nadal wiele osób myli pojęcia, błędnie interpretując definicję związków partnerskich. Wbrew obiegowej opinii nie są to bowiem relacje wyłącznie osób homoseksualnych. Terminologia tego słowa odnosi się także do par heteroseksualnych. Związek partnerski mogą więc tworzyć osoby tej samej lub różnych płci.
Czym jest związek partnerski? Definicja mówi, że jest to uznany prawnie związek dwóch osób. W niewielu krajach jednak taki układ jest respektowany. Na czym polega związek partnerski? Wydaje się, że założenie co do celu bycia razem jest takie samo, jak w przypadku małżeństwa. Udany związek partnerski opiera się na miłości, szacunku, zaufaniu, wsparciu i trosce. Nie powinno więc być ważne, czy jest on zawierany poprzez powiedzenie sobie wzajemnie sakramentalnego "tak" w kościele, przyrzeczenie dotyczące praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny podczas ślub cywilnego, czy po prostu istnieje on bez formalnego uregulowania go „na papierze”. Relacje partnerskie sprawiają, że osoba, z którą ktoś się związał, jest mu szczególnie bliska i związek może z powodzeniem istnieć bez podpisywania oficjalnych dokumentów. W Polsce jednak takie relacje prawnie klasyfikują osoby w nim będące jako partnerów, a nie rodzinę. W związku z tym często pojawiają się trudności w wielu życiowych sytuacjach. Taki układ partnerski zatem, mimo że może być wzorcowy, przysparza osobom w nim będącym wiele komplikacji prawnych, np. w kwestii wspólnoty majątkowej, darowizn, rozliczania podatku, odbioru korespondencji, informacji zdrowotnej czy obowiązku alimentacyjnego.
Związki partnerskie w Europie i na świecie
Legalizacja związków partnerskich w wielu państwach powoli staje się normą. W Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii czy Chorwacji można je obecnie zawrzeć nawet bez obywatelstwa danego kraju. Unia Europejska jednak nie gwarantuje uznawania związków partnerskich poza granicami kraju, w którym zostały zawarte. Jeśli chodzi o podział obowiązków, wydaje się, że zasadniczo nie jest on ściśle określony, bo fakt istnienia lub nieistnienia dokumentów potwierdzających relacje prawne nie powinien mieć na nie wpływu. A jednak! Podczas kiedy w Wielkiej Brytanii związku partnerskie miały takie same prawa jak małżeństwo, to związki partnerskie w Niemczech miały zaostrzenia dotyczące kwestii adopcji czy wspólnego rozliczania. W takich krajach jak: Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Francja czy Norwegia zaś zastąpiono je legalizacją małżeństw homoseksualnych, w niektórych stanach USA natomiast można zawrzeć związek partnerski jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności.
Legalizacja związków partnerskich w Polsce
Kwestia finansów w związku partnerskim może powodować problemy. Nieporozumienia z tego tytułu mogą pojawić się zwłaszcza, kiedy przyjdzie ubiegać się o kredyt na mieszkanie. W Polsce brak wspólnoty majątkowej oraz formalnie uregulowanego związku może rodzić szereg utrudnień. W naszym kraju związki partnerskie nadal nie są formalnie uznawane, gdyż są pozbawione konstytutywnych cech małżeństwa. Pierwszy projekt ustawy w 2003 roku wprowadziła prof. Maria Szyszkowska. W 2009 roku powstała Grupa Inicjatywna ds. związków partnerskich, która miała na celu zainicjowanie publicznej debaty na ten temat i to dzięki niej powstał projekt ustawy traktującej o „wzajemnych zobowiązaniach o charakterze majątkowym i osobistym”. Cztery lata później po pierwszym czytaniu przez Sejm inicjatywa upadła. Dopiero w 2018 roku Nowoczesna złożyła projekt ustawy o związkach partnerskich zawartych przez dwie osoby dorosłe niezależnie od ich płci. Został on jednak negatywnie zaopiniowany przez Krajową Radę Sądownictwa, która zaznaczyła, że jest niezgodny z konstytucją. Obecnie nadal trwają debaty na ten temat, podobnie zresztą jak w kwestii uznawania małżeństw jednopłciowych. Oprócz Polski związków partnerskich w Europie nie akceptują też Słowacja, Bułgaria, Rumunia czy Litwa.
Zobacz także:
- Prowadząca gejowski program jest załamana sytuacją osób LGBT w Polsce. "Ludzie nie potrafią zobaczyć człowieka w osobie homoseksualnej"
- Piłkarz mierzy się z hejtem po coming oucie "To jest środowisko homofobiczne"
- Czy "Prince Charming" zmieni postrzeganie gejów w Polsce? "To pokazuje, że społeczność LGBT jest różnorodna"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: JGI/Tom Grill/Getty Images