Gorące tematy

Piłkarz mierzy się z hejtem po coming oucie "To jest środowisko homofobiczne"

Gorące tematy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

17-letni piłkarz Jake Daniels publicznie ogłosił, że jest gejem. Informacja wzbudziła ogromne emocje wśród angielskich kibiców. Czy orientacja seksualna dalej jest tematem tabu w świecie sportu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz, Wojciech Zawioła.

Jake Daniels dokonał coming outu

Jake Daniels jest napastnikiem w Blackpool F.C. Choć piłkarz ma dopiero 17 lat, to już zapisał się w historii footballu. Sportowiec jest pierwszym od 1990 roku aktywnym brytyjskim piłkarzem, który publicznie ogłosił, że jest gejem. - To jest młody chłopak, który nie zaistniał jeszcze piłkarsko w świecie Premier League, czy angielskiej piłki - tłumaczył dziennikarz sportowy, Wojciech Zawioła.

- Rzeczywiście to zdarza się bardzo rzadko. Taki ostatni przypadek to lata 90-te, czyli Justin Fashanu, którego życie niestety źle się skończyło. Popełnił samobójstwo po tym, jak został oskarżony o napaść seksualną przez jakiegoś nastolatka. Okazało się to nieprawdą - dodał.

Tabu w środowisku piłkarskim

Ekspert przyznał, że trzeba wykazać się dużą odwagą, by ogłosić swój coming out w świecie piłkarskim. Jake, tak jak jego poprzednik, również musiał zmierzyć się z hejtem. - Nie dziwi mnie to, że kibice zareagowali w taki sposób. To jest środowisko bardzo homofobiczne, mało tolerancyjne wobec innych środowisk, często narodowe i bardzo prawicowe - wyjaśnił dziennikarz.

- Być może za 20-30 lat będziemy już w zupełnie innym miejscu, jeżeli chodzi o tolerancję wobec osób homoseksualnych, LGBT - dodał.

Wojciech Zawioła przypomniał również historię z naszego, polskiego podwórka.

- Słyszałem również o historiach związanych z polską piłką. Doprowadzono do zwolnienia piłkarza, którzy przyznał się, że jest homoseksualistą. Drużyna nie chciała mieć takiego piłkarza w szatni - dodaje. Te wszystkie sytuacje sprawiają, że sportowcy muszą bardzo wiele ryzykować, by żyć w zgodzie z samym sobą.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości