Tata Mariusza Kozaka początkowo nie zaakceptował tego, że jego syn jest gejem.
Minister Czarnek został prawnie zmuszony do przeproszenia za słowa o społeczności LGBTQ+. Oczywiście zrobił to w swoim stylu - nie żałował tego, co powiedział. Wykonał jedynie wyrok sądu. Piotr Jacoń uważa to zachowanie za haniebne. W gorącym wpisie odniósł się też do prezesa PiS.
Polska szkoła nie była miejscem, w którym tolerowano jego ekspresję. Stysio w "#BezCukru z Oskarem Netkowskim" opowiedział o czasach prześladowania.
Celna riposta zbulwersowanej modelki.
Czy orientacja seksualna dalej jest tematem tabu w świecie sportu?
W miejscach publicznych coraz częściej dochodzi do ataków na tle homofobicznym. Niestety dotykają one także dzieci, w tym tych najmłodszych. Jeden z dziennikarzy Dzień Dobry TVN był świadkiem, kiedy dwóch jedenastolatków zostało napastowanych tylko za to, że mieli ze sobą tęczową torbę. Jak skończyła się ta sytuacja? Jak należy reagować, kiedy na naszych oczach dochodzi do podobnych zdarzeń?
Dzień Wychodzenia z Szafy (Coming Out Day) obchodzony jest 11 października. Innym ważnym dla społeczności LGBT świętem jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii obchodzony 17 maja. Jak takie dni poprawiają sytuację osób o orientacjach seksualnych innych niż heteroseksualna? Jakie znaczenie mają coming outy?
Poziom homofobii w polskich szkołach jest bardzo wysoki. Osoby homoseksualne doświadczają agresji słownej i fizycznej. Wykluczenie z grupy rówieśniczej jest najbardziej przykrym doświadczeniem dla młodych ludzi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Cecylię Jakubczak z KHP oraz licealistę Dominika Kuca, który stworzył warszawski ranking szkół przyjaznych osobom LGBT. Co było jego celem? Jak konstruował swój ranking?
Według Michała Czerwińskiego z Fundacji Równość, w Polsce, szczególnie w małych miejscowościach i na wsiach osoby LBGT nie mogą sobie pozwolić na swobodne mówienie o swojej orientacji seksualnej. Jeśli to zrobią, bywają dyskryminowane. Dlatego wielu z nich, by żyć bezpiecznie ucieka do dużych miast. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Kamila Melaniuka, który pochodzi z małej miejscowości, a od prawie 20 lat mieszka w Warszawie, aby powiedział o swoich doświadczeniach. Dlaczego jego zdaniem mieszkańcy mniejszych miejscowości są uprzedzeni do homoseksualistów? Obok Kamila usiadł na naszej kanapie Slava Melnyk z Kampanii Przeciw Homofobii. Zapytaliśmy go, co jest warunkiem koniecznym, aby osoba LGBT czuła się dobrze w swoim miasteczku, czy wsi?
Po tym jak Jakub Lendzion powiedział kolegom, że jest homoseksualistą, w szkole zaczął być obiektem kpin, nieprzyjemnych komentarzy, a nawet przemocy fizycznej. Do incydentów dochodziło nawet podczas lekcji. Jakub zwrócił się o pomoc do nauczycieli, pedagoga szkolnego i dyrekcji, niestety nie otrzymał jej. W końcu postanowił walczyć o sprawiedliwość w sądzie. Sprawę wygrał - sąd uznał, że szkoła naruszyła jego dobra osobiste i musi opublikować przeprosiny. Czy Kuba potrafiłby wybaczyć osobom, które go prześladowały?
W ostatnich latach w Polsce nacjonalizm i homofobia przybierają na sile. Dlaczego? Czy można ten trend zatrzymać? Jakie instytucje powinny się za to zabrać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN socjologa i politologa prof. Rafała Pankowskiego.
Grzegorz Lepianka i Krzysztof Łoś od lat walczą z nietolerancją wobec homoseksualizmu. Przyszli do Dzień Dobry TVN, by powiedzieć o Kampanii Przeciw Homofobii: walentynkowy foto happening „Popieram związki”. Czy tego typu akcje przynoszą jakikolwiek skutek? Co muszą robić pary homoseksualne, by czuć się bezpiecznie?
Na polskich ulicach pojawiły się plakaty promujące kampanię przeciwko homofobii, na których widać dłonie splecione w uścisku i hasło: "Przekażmy sobie znak pokoju". Plakat wywołał spore kontrowersje w niektórych środowiskach katolickich, a biskupi stwierdzili, że zafałszowuje naukę kościoła. O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psycholożkę Natalię de Barbaro, która jest zaangażowana kampanię przeciwko homofobii. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy w kościele katolickim jest miejsce dla osób homoseksualnych.
Jakub Kwieciński i Dawid Mycek wrzucili do sieci nagranie z ich wspólnych wakacji. Teledysk nakręcili do piosenki "Some other summer" grupy Roxette. Wideo spodobało się samemu wokaliście zespołu, który wrzucił klip na swoją oficjalną stronę. Teledysk nie spodobał się jednak wszystkim. Na mężczyzn spadła fala hejtu. Czy byli na to przygotowani? Czy często spotykają się w Polsce z przejawami homofobii?
Z tęczowego rankingu ILGA-Europe analizującego poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie wynika, że Polska jest w homofobicznej czołówce starego kontynentu. Wśród krajów UE jedynie Łotwa miała gorszy wynik od naszego kraju. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Marzannę Latawiec i Małgorzatę Świerszcz, których synowie są gejami. W jakich okolicznościach się o tym dowiedziały i jaka była ich reakcja? Obok nich na kanapie usiadła psycholog Agata Loewe, która pracuje z osobami LGBT. Powiedziała nam, z czym muszą się zmagać jej pacjenci.
Wiele osób homoseksualnych - z obawy przed odrzuceniem - boi się powiedzieć rodzicom o swojej orientacji. I część z nich ma niestety rację. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Adama Małeckiego, który pomaga homoseksualistom zmagającym się z brakiem akceptacji ze strony rodziców. Zobaczcie, w jaki sposób to robi. Czy ma z tego powodu jakieś nieprzyjemności? W studiu towarzyszył Panu Adamowi syn Nikodem, który jest gejem. Czy on też miał problem, aby przyznać się rodzicom do swojej orientacji?
Wokalista Michał Kwiatkowski otwarcie mówi o tym, że jest gejem. Aby stawić czoła homofobii, zaangażował się w kampanię "Ramię w ramię po równość". Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, by powiedział nam o jej założeniach. Mogliśmy również zobaczyć zdjęcia, na których widać go z partnerem. Czy był kiedyś atakowany za swoją orientację seksualną? Czy we Francji, gdzie mieszka, ludzie są bardziej tolerancyjni? Zapytaliśmy go również o obecną sytuację w Paryżu. Jak zachowują się jego mieszkańcy prawie trzy tygodnie po zamachach?
Tomasz "Gimper" Działowy to jeden z najpopularniejszych youtuberów w Polsce. Swoim fanom recenzuje gry i opowiada o prywatnym życiu. Jaki jest jego przepis na internetowy sukces? Gimper, który piętnuję homofobię i otwarcie przyznaje się do tego, że jest gejem, był gościem Anny Kalczyńskiej i Bartosza Węglarczyka. Czy to prawda, że dostaje wiele listów od młodych homoseksualistów? Kto jest wzorem dla Gimpera?
Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Gosię Rawińską i Ewę Tomaszewicz - pierwszą lesbijską parę, która wzięła ślub w chmurach oraz Jędrzeja i Marka Idziak-Sępkowskich okrzykniętych przez media pierwszym gejowskim małżeństwem w Polsce. Czy nastawienie Polaków do związków partnerskich zmieniło się? Z jakimi problemami muszą się mierzyć nasi goście?
Dla wielu osób przyznanie się do homoseksualizmu jest bardzo trudne. Dlaczego? Jakie znaczenie dla homoseksualistów ma to, że niektóre osoby publiczne ujawniają swoją, odmienną od heteroseksualnej, orientację seksualną? W Dzień Dobry TVN gościliśmy choreografa i tancerza Michała Piróga, seksuolog Izabelę Jąderek i Mariusza Kurca, który po latach przyznał, że jest gejem.
Polska to naród homofobów. Polacy nie chcą mieć za sąsiada geja. Nigdy na prezydenta swojego miasta nie wygraliby geja. Są przeciwni adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Okazuje się, że to stek bzdur i mediana w badaniach. Po pierwsze prezydentem Słupska został zadeklarowany homoseksualista, Robert Bierdoń, a po drugie zrobiliśmy test na tolerancję. A właściwie wykonał go Filip Chajzer. Omówili go w studiu Dzień Dobry TVN Zbigniew Wodecki, który wspiera osoby homoseksualne i Małgorzata Domagalik, redaktor naczelna miesięcznika Pani
Dariusz Michalczewski stanął po stronie homoseksualistów. To wywołano lawinę komentarzy w Internecie. Właściciel kilku browarów, Marek Jakubiak, wyraził się niepochlebnie o homoseksualistach. Czy wylewanie piwa na złość osobom, które wygłaszają homofobiczne wypowiedzi jest aktem społecznej solidarności, czy celowym wzbudzaniem kontrowersji? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Rafalala, która swoim wyglądem wywołuje skrajne zachowania. Jak reaguje na hejt na swoją osobę? I czy zabolały ją te homofobiczne wypowiedzi?
O szczerej, ludzkiej, codziennej nienawiści rozmawialiśmy z Katarzyną Herman, Janem Peszkiem i Szczepanem Twardochem. Jak walczyć z "hejtem", homofobią czy rasizmem?