Czy Polska zalegalizuje związki partnerskie? "Tutaj możemy napotykać na problemy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Początek prac nad ustawą o związkach partnerskich
Początek prac nad ustawą o związkach partnerskich
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
W polskim rządzie omawiany jest temat związków partnerskich. Trwają prace nad przygotowaniem ustawy. Dla wielu osób ciągle niezrozumiała jest istota wprowadzenia tego funkcjonującego w innych krajach rozwiązania. Na czym polega?

Związki partnerskie - kiedy będą wprowadzone w Polsce?

Temat związków partnerskich już wkrótce powinien wybrzmieć na sejmowej wokandzie. Tak przynajmniej jeszcze miesiąc temu zapowiadał premier Donald Tusk. Nowa Lewica natomiast obiecała, że w ciągu stu dni rozpocznie się praca nad ustawą.

- Europejski Trybunał Praw Człowieka powiedział, że brak uregulowania związków partnerskich jest naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Polska jest zobowiązana te kwestie uregulować - powiedziała Sylwia Grzegorczyk-Abram, prawniczka i działaczka społeczna.

- Ustami szefa gabinetu pana Mastelerka, stosunek prezydenta jest bardziej chłodny, niż ciepły. Chodzi głównie o adopcje i z punktu widzenia prezydenta, który jest orędownikiem partii PiS, wyznaje model tradycyjny. Tutaj możemy napotykać na problemy - dodała.

Związki partnerskie - kto może je zawierać?

Temat związków partnerskich od lat obecny jest w polskim społeczeństwie. Dyskutowany był przez wielu polityków oraz aktywistów, którzy walczyli o wprowadzenie takiego rozwiązania dla dwóch żyjących ze sobą osób. Co realnie oznaczają związki partnerskie?

- Związki partnerskie mogą zawierać zarówno pary jednopłciowe, jak i heteroseksualne. Mówimy o parach jednopłciowych, bo to szansa, żeby sformalizować swoją relację - nie ma innej możliwości, żeby to zrobić. To umowa pomiędzy dwoma osobami, zawierana w urzędzie stanu cywilnego - tłumaczyła nasza ekspertka.

- Zobaczymy, jak to będzie uregulowane w Polsce, a co do zasady, na podstawie tej umowy możemy dziedziczyć, mieć wspólne nazwisko, uzyskiwać informacje o zdrowiu partnera czy adoptować dzieci - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości