"Hieny są niezwykle inteligentne". Zatem dlaczego tak bardzo ich nie lubimy?

Jakimi zwierzętami są hieny?
Źródło: Dzień Dobry TVN
W Polsce nie ma żadnej hieny
W Polsce nie ma żadnej hieny
Zwierzęta w roli głównej
Zwierzęta w roli głównej
Iza i dzik Berto – historia niezwykłej przyjaźni
Iza i dzik Berto – historia niezwykłej przyjaźni
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psie i kocie wakacje w hotelu
Psie i kocie wakacje w hotelu
Hieny to zwierzęta, które nie cieszą się dobrą sławą. Uchodzą za mało przyjemne i bardzo groźne. Co gorsza, czasem "hieną" nazywa się kogoś, kto dopuścił się czegoś bardzo niestosownego. Skąd wzięło się takie postrzeganie tych zwierząt? Czy w naszych wyobrażeniach o nich jest ziarno prawdy? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Jakimi zwierzętami są hieny?

Gdy prawie 30 lat temu "Król lew" pojawił się w kinie, jeden z amerykańskich naukowców badających hieny był podobno tak bardzo niezadowolony z tego, jak te zwierzęta zostały w nim pokazane, że pozwał twórców filmu. - Hieny są niesamowite i tak naprawdę bardzo mało o nich wiemy. Hieny są niezwykle inteligentne - powiedziała Agata Borucka z działu edukacji Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Badania przeprowadzone przez behawiorystów pokazały, że są one równie mądre, jak małpy człekokształtne.

Warto jednak dodać, że hieny nie są jedynymi zwierzętami, które źle nam się kojarzą. - Dobrym przykładem, moim zdaniem, jest niedźwiedź. W średniowieczu był postrzegany jako król puszczy, jako ktoś bardzo dostojny, jako wcielenie różnych pożądanych przez człowieka cech. Współcześnie postrzegamy niedźwiedzia jako takiego słodkiego misia z lekką otyłością - tłumaczył Bogdan Dziobkowski filozof, Uniwersytet Warszawski.

Jak kino pokazuje zwierzęta?

"Król lew" nie jest jedynym filmem, który skupia się na zwierzętach. Do polskich kin wchodzi właśnie najnowsze dzieło Jerzego Skolimowskiego pt. "IO", który pokazuje historię osiołka. - To jest zwierzęca opowieść o tym, jakie losy czekają zwierzęta w świecie. Ten bohater przemierza świat, zmienia właścicieli, zmienia swoje zatrudnienie. Nie jest to łatwy w oglądaniu, ale na pewno bardzo eksperymentalny i ciekawy film - powiedziała w Dzień Dobry TVN Kaja Klimek.

Zdaniem krytyczki filmem o zwierzętach, który warto zobaczyć, jest "Był sobie pies". - To jest bardzo ciekawa opowieść o psie, który wędruje poprzez czas. Jest jedną duszą, ale w różnych psach - opowiadała nasza rozmówczyni. Na uwagę zasługuje także "Babe świnka z klasą". - Najbardziej uroczy prosiaczek, jaki w ogóle istnieje w tym świecie. Ona jest oczywiście narratorką swojej własnej opowieści, ona ma taki lekko skrzeczący głosik i opowiada o swoich przygodach - dodała.

Które filmy o zwierzętach i ze zwierzakami warto zobaczyć? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości