Trudniej dostępne recepty na leki psychotropowe - zmiany od 2 sierpnia

Źródło: Dzień Dobry TVN
(Nie)zdrowe suplementy
(Nie)zdrowe suplementy
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Ruszają przeglądy lekowe
 Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Przegląd lekowy – dlaczego jest potrzebny?
Przegląd lekowy – dlaczego jest potrzebny?
Jakiś czas temu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wprowadzeniu limitu na liczbę wystawianych przez lekarzy recept. Kolejną zmianą jest utrudnienie dostępu do wystawianych zdalnie recept na leki psychotropowe. Nowe rozporządzenie wchodzi w życie już od 2 sierpnia i dotknie szczególnie pacjentów z zaburzeniami o podłożu psychicznym.

Ograniczenia w zdalnym wystawianiu recept na leki psychotropowe - zmiany

Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, które ma utrudnić pacjentom zdobycie recept na leki odurzające i psychotropowe bez uprzedniej konsultacji medycznej. To w głównej mierze reakcja na opublikowany w maju tego roku tekst "Dziennika Gazety Prawnej". Opisano w nim historię kobiety, która miała paść ofiarą wykorzystujących jej chorobę lekarzy. Medycy wypisywali recepty bez jakiegokolwiek umiaru i tym samym przyczynili się do uzależnienia, z którym aktualnie mierzy się pacjentka. Sprawą zajmuje się m.in. Rzecznik Praw Pacjenta.

Wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia zmiany wchodzą w życie od 2 sierpnia. Obejmują głównie konieczność weryfikacji ilości i rodzaju przepisanych preparatów oraz limit czasowy na wystawianie recept bez przeprowadzonego stacjonarnie badania. Jak podaje dziennik.pl, "recepta będzie mogła być wystawiona, jeżeli od ostatniego badania upłynęło nie więcej niż trzy miesiące".

Zmiany w procesie wystawiania recept na leki psychotropowe - opinie ekspertów

Lekarze, którzy będą musieli dostosować się do nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, twierdzą, że wprowadzone zmiany pomogą w zwalczaniu patologii dotyczącej niekontrolowanego wystawiania recept. Według psychiatry Marka Balickiego, który udzielił komentarza serwisowi dziennik.pl, wypisywanie leków odurzających lub psychotropowych bez uprzedniej konsultacji stwarza ogromne zagrożenie dla pacjenta. Tego samego zdania jest prof. Piotr Gałecki, konsultant ds. psychiatrii, który podkreśla wagę wprowadzenia obowiązku wglądu do dokumentacji medycznej.

Nieco inną opinię na ten temat wyraził w dziennik.pl wiceszef OIL w Warszawie dr Tomasz Imiela. Ekspert twierdzi, że większość środowiska lekarskiego patrzy na rozporządzenie krytycznym okiem, bowiem ogranicza ono dostęp do leków w przypadkach, kiedy pacjent, który jest pod stałą opieką psychiatryczną, potrzebuje kontynuacji leczenia, a nie ma możliwości, by dojechać do gabinetu i stawić się na wizycie stacjonarnej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: Dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: Gianfranco Carraca/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana