Sue Stuart-Smith jest psychiatrą i psychoterapeutą, której książka "Kwitnący umysł. Uzdrawiająca moc natury" trafiła na listę najlepszych książek minionego roku stworzoną przez magazyn "Times". Pisarka uchyliła rąbka tajemnicy, zapraszając do swojego ogrodu w Hedfordshire Annę Senkarę.
Tajemniczy ogród Sue Stuart-Smith
Zanim autorka bestsellerowej książki zawodowo zajęła się psychologią i psychiatrią, studiowała literaturę na prestiżowym Uniwersytecie Cambridge. Dziś sama prowadzi zajęcia w Tavistock and Portman NHS Foundation Trust w Londynie oraz pracuje jako konsultantka, służąc lekarzom pomocą psychologiczną.
Prywatnie Sue jest żoną Toma Stuarta-Smitha, projektanta ogrodów, który przez trzydzieści lat ich wspólnego życia stworzył wraz z Sue niesamowity ogród Barn Garden w Hertfordshire. Niesamowita przestrzeń stworzona przez małżeństwo była jednym ze źródeł inspiracji do napisania bijącej rekordy popularności książki.
Ta książka to połączenie dwóch części mojego życia. Tej zawodowej i tej rodzinnej. Mój mąż jest architektem ogrodów, mamy szczęście, że mieszkamy w jednym miejscu przez trzydzieści trzy lata - zdradziła Sue Stuart-Smith. - Kiedy po raz pierwszy stanęliśmy na tym dziedzińcu w 1988 roku, to był tylko kawałeczek ogrodu. Wszystko tutaj wyhodowaliśmy sami - powiedziała, prezentując oszałamiający ogród w angielskim stylu.
Jak ogród wpływa na organizm?
Nie jest tajemnicą, że natura ma zbawienny wpływ na psychikę człowieka. Zielone krajobrazy nie tylko koją nasze oczy, ale bezpośrednio wpływają na samopoczucie.
- Ludziom obniża się ciśnienie, kiedy żyją blisko natury, obniża im się tętno, mają też niższy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu - wylicza Sue Stuart-Smith.
Pisarka zauważyła, że za zwrot ludzi w stronę natury odpowiada pandemia. W momencie, w którym wszystkie plany na przyszłość przestały istnieć, zaczęliśmy poszukiwać tego, co równocześnie jest dostępne i przynosi ukojenie.
- Ogrodnictwo nigdy nie będzie lekarstwem na ciężką depresję, bo tu potrzeba motywacji, żeby żyć - zaznacza Sue. - Dla wielu ludzi cały proces sadzenia i kształtowania kawałka własnego świata może uruchomić proces motywacji i sensu życia.
Sue opowiedziała także o swojej pracy z osadzonymi w więzieniu i o tym, jak tworzenie wspólnego ogrodu wpłynęło na proces resocjalizacji.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz też:
Jak Indianie dostosowują swoją kulturę do współczesności? Opowiada Marek Ptasiński
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Anna Senkara