Dlaczego mózg potrzebuje towarzystwa?
Kontakt z drugim człowiekiem daje nam poczucie szczęścia, bezpieczeństwa, a także jest idealnym sposobem na odreagowanie stresu. Jak się okazuje, w czasach pandemii izolacja wpłynęła negatywnie na nasze samopoczucie. Urszula Dąbrowska w swojej najnowszej książce "Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi" opisała, jak zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne w tych trudnych dla wszystkich czasach.
Ewoluowaliśmy. Jesteśmy zwierzętami, ssakami społecznymi i potrzebujemy towarzystwa. Różnimy się między sobą i mamy inną odporność na samotność. Jednak, gdy mówimy o wszystkich ludziach, to zdecydowanie lepiej być i żyć w grupie, bo samotność sprawia, że gorzej śpimy, gorzej się koncentrujemy
– mówiła pisarka w Dzień Dobry TVN.
W ostatnim roku wszyscy doświadczamy samotności. W czasie pandemii wiele osób zmieniło więc kontakty bezpośrednie na rozmowy online. Czy są one wystarczające?
- Zdecydowanie lepsze są kontakty online niż żadne, ale są one trudne dla naszego mózgu, bo zawsze mają desynchronizację czegoś. My zawsze uczyliśmy się, żeby być w interakcji, w rozmowie online tego brakuje - przyznała nasza rozmówczyni.
Jakie profity daje nam kontakt z ludźmi?
Bezpośredni kontakt fizyczny z drugim człowiekiem wpływa przede wszystkim na wydzielanie endorfin. Jak mówiła Urszula Dąbrowska, to naturalne opiaty, czyli środki przeciwbólowe, które wprawiają nas w doskonały humor. Dzięki temu przebywając z ludźmi, jesteśmy szczęśliwi, zdrowi i żyjemy znacznie dłużej.
- Są dowody naukowe. Dla mnie takim najbardziej przemawiającym jest projekt Dana Buetnera, który na początku XXI wieku próbował znaleźć miejsca, gdzie ludzie żyją najdłużej. Znalazł takie miejsca i sprawdził, co jest kluczem do sukcesu. To, na co zwraca uwagę to fakt, że wszystkie te społeczności są ze sobą bardzo związane - podkreśliła autorka książki "Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi".
Czy relacja z najbliższym partnerem bądź partnerką wystarczy? A może warto mieć szerokie grono przyjaciół? Zdaniem pisarki dobrze jest budować gęstą sieć społeczną i oprócz najbliższego partnera oraz rodziny nawiązywać także inne znajomości.
Mimo wszystko istotna jest nie tylko ilość, ale także jakość naszych relacji, choć w większości przypadków nawet sporadyczne spotkanie z sąsiadem może dobrze nastroić nas na resztę dnia.
- Badania pokazują, że nawet sporadyczne spotkania w windzie, w sklepie, na parkingu, taka życzliwość na co dzień z obcymi osobami, jest bardzo istotna, bo przyczynia się do poprawy naszego zdrowia - podsumowała Urszula Dąbrowska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Klinika Budzik pomogła kolejnemu dziecku. Trwa walka o ich zdrowie: "To jest maraton, a nie sprint"
Nie wiesz, jak poradzić sobie ze stresem? Stań do bitwy na poduszki
Najpopularniejsze imiona w Polsce w 2020 roku. Czy wciąż królują te tradycyjne?
Autor: Nastazja Bloch