Tempo życia przyśpiesza, a co za tym idzie, mamy mniej czasu na poznawanie nowych ludzi. Po szybkich randkach przyszedł czas na błyskawiczne przyjaźnie. To nie tylko rozwiązanie dla zabieganych, ale również dla nieśmiałych.
Fakt, że jest mniej zachorowań na COVID-19 i powoli zaczynamy wracać do normalnego życia nie dla każdego stanowi powód do radości. Osoby ciężko doświadczone przez pandemię, introwertycy czy osoby wysoko wrażliwe mogą mieć spore kłopoty z ponowną adaptacją. Jak na nowo przyzwyczaić się do ludzi? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Kucewicz, psychoterapeutką.
Izolacja społeczna z miesiąca na miesiąc męczy nas coraz bardziej, a gabinety terapeutów przeżywają prawdziwe oblężenie. Naukowcy potwierdzają - relacje z innymi ludźmi stanową źródło naszej siły: fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej i kulturowej. Rodzimy się nastawieni na budowanie więzi, a zbyt długa i niechciana samotność negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Jak sobie z tym radzić? O tym opowiedziała nam Urszula Dąbrowska, biolożka, dziennikarka i pisarka, autorka książki "Życie towarzyskie mózgu".
W tym roku około 9 proc. Polaków straciło kontakt z przyjacielem lub z kimś z rodziny. Święta są okresem, kiedy bliskich brakuje najbardziej, więc może warto odnowić relację z kimś, kogo się straciło? O akcji, która ma pomóc odbudować zerwane więzi opowiadał w naszym programie jeden z jej inicjatorów, kulturoznawca Jacek Wasilewski.
Szybki rozwój internetu i gigantyczny sukces sieci społecznościowych spowodował, że spora część interakcji międzyludzkich przeniosła się do sieci. Dlaczego tak chętnie kontaktujemy się z przyjaciółmi i znajomymi za pośrednictwem internetu? O przyjaźni w czasach internetu rozmawialiśmy z psychologiem społecznym Joanną Heidtman i autorką aplikacji społecznościowej, która ułatwia ludziom spotkania w "realu", Karoliną Demiańczuk.