Przełam się i zadzwoń w święta. "Pandemia jest momentem, kiedy szczególnie powinniśmy kultywować więzi i o nie dbać"

Co 10 Polak stracił kontakt z kimś bliskim

W tym roku około 9 proc. Polaków straciło kontakt z przyjacielem lub z kimś z rodziny. Święta są okresem, kiedy bliskich brakuje najbardziej, więc może warto odnowić relację z kimś, kogo się straciło? O akcji, która ma pomóc odbudować zerwane więzi opowiadał w naszym programie jeden z jej inicjatorów, kulturoznawca Jacek Wasilewski.

Co 10 Polak utracił kontakt z kimś bliskim

Tylko w ostatnim roku prawie 3 mln Polaków utraciło kontakt z bliską osobą. To tak, jakby wszyscy mieszkańcy Warszawy, Gdańska i Poznania zerwali więzi z kimś bliskim. Tak wynika z badania przeprowadzonego dla akcji "Przełam się i zadzwoń".

- Tracimy kontakt przez cały czas, ale pandemia jest momentem, kiedy szczególnie powinniśmy kultywować te więzi i o nie dbać, zwłaszcza, że jesteśmy daleko - podkreśla dr hab. Jacek Wasilewski, kulturoznawca.

Konflikty rodzinne wynikają najczęściej z tego, że ludzie się obrażają lub mają inne poglądy. W przypadku starszych osób bardzo często mają podłoże ekonomiczne, co oznacza problemy ze spadkiem, dziedziczeniem czy pożyczaniem pieniędzy.

Przełam się i zadzwoń

Wiele kontaktów zerwanych było po strajku kobiet - np. wnuczka protestuje, a babcia nie popiera takich poglądów, więc każdy ma poczucie krzywdy. Czasami pandemia daje alibi, żeby nie przyjeżdżać na święta do dziadków czy rodzin . Jeśli nie ma rytualnych spotkań, chociażby w takie szczególne dni, to okazuje się, że nie musimy się narażać na to, co nas boli czy denerwuje. Częsta jest zwłaszcza utrata relacji z rodzeństwem i to jest duży problem.

- To jest najbardziej bolesne, kiedy okazuje się, że brat i siostra się poróżnili - twierdzi dr hab. Jacek Wasilewski, inicjator akcji "Przełam się i zadzwoń".

To, jak utrata kontaktu wpływa na nas, jest kwestią indywidualną, jednak musimy pamiętać, że jesteśmy osobami relacyjnymi - nie potrafimy żyć samemu . Naturalnie ludzie zaczynają tęsknić za sobą, a nie potrafią się przełamać, bo boją się odrzucenia. Mamy do czynienia z samotnością, która może przerodzić się w choroby, stany melancholijne czy nawet depresyjne.

Warto więc spróbować odnowić kontakt, zwłaszcza w okazji świąt.

- Są czarodziejskim czasem, kiedy możemy zadzwonić i życzyć wesołych świąt nie nawiązując bezpośrednio do tego, co się wydarzyło. Czasami wyjście z takim kontaktem potrafi przełamać lody - przekonuje rozmówca Dzień Dobry TVN.

Zobacz też:

Majka Jeżowska po raz pierwszy szykuje święta z synową. "To jest nowy rozdział w naszym życiu"

Święta u Alżbety Lenskiej i Rafała Cieszyńskiego: "Wydarzenia sprzed dwóch lat nauczyły nas tego, żeby żyć chwilą"

Boże Narodzenie w domu dziecka. "W wigilię jest najtrudniejszy moment

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie