"Spotkanie w dużej grupie może się skończyć atakiem paniki". Jak po luzowaniu obostrzeń odbudować relacje z ludźmi?

Dzień Dobry TVN
Fakt, że jest mniej zachorowań na COVID-19 i powoli zaczynamy wracać do normalnego życia nie dla każdego stanowi powód do radości. Osoby ciężko doświadczone przez pandemię, introwertycy czy osoby wysoko wrażliwe mogą mieć spore kłopoty z ponowną adaptacją. Jak na nowo przyzwyczaić się do ludzi? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Kucewicz, psychoterapeutką.

Jak na nowo przyzwyczaić się do ludzi?

Pandemia postawiła nasze życie do góry nogami. Niemal z dnia na dzień zostaliśmy zamknięci w czterech ścianach, często odcięci od rodziny i przyjaciół. Przez te kilkanaście miesięcy odzwyczailiśmy się też od ludzi i spotkań z nimi. Teraz, kiedy jest mniej zachorowań na COVID-19 i zaczynamy wracać do normalności, na nowo musimy nauczyć się przebywania wśród nich. Dla niektórych osób może okazać się to bardzo trudne. - Mimo że łakniemy tego kontaktu z drugim człowiekiem, to mamy też bardzo dużo obaw. Ciągle towarzyszy nam myśl, że to niebezpieczne i możemy się zarazić - powiedziała w Dzień Dobry TVN Katarzyna Kucewicz, psychoterapeutka.

W ocenie specjalistki, dla wielu z nas znalezienie się w dużej grupie, może być bardzo niekomfortowe. - U niektórych osób może się to skończyć nawet atakiem paniki - dodała. Warto podkreślić, że przed spotkaniami z ludźmi powstrzymuje nas nie tylko lęk przed ewentualnym zakażeniem. W czasie pandemii wielu osób straciło bliskich, zostali pozbawieni środków do życia lub zachorowali i trafili do szpitala. - To są traumatyczne przeżycia i część z nas jeszcze z nich nie wyszła. Dla osoby, która straciła oboje rodziców, fakt, że restauracje ponownie się otwierają nie jest powodem do radości - stwierdziła specjalistka.

"Powrót do normalności" - jak się do niego przygotować?

W powrocie do normalności najważniejsze jest to, aby nie robić nic na siłę i być w zgodzie ze sobą. - To, że wielu ludzi wychodzi z domu, spotyka się z innymi i opowiada o swoich doświadczenia nie oznacza, że też musimy tak robić - wyjaśnił nasz gość.

Jeśli umawiamy się z kimś na spotkanie i nie jest to nasz przyjaciel, warto od razu zastrzec, że są pewne kwestie, których nie chcemy poruszać. Ale to nie wszystko. Część z nas przez pandemię zmieniła się także fizycznie i przybyło nam kilogramów. - Jeśli spotykamy się z bliską osobą, której dawno nie widzieliśmy, bądźmy z nią szczerzy i powiedzmy, co się dzieje, że mamy świadomość, że nie wyglądamy tak samo, jak przed pandemią. Taka szczerość bardzo zbliża nas do siebie - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Ewa Farna w intymnej rozmowie z Dorotą Wellman. "Jak ktoś mi pisał, że jestem gruba, to mówiłam: zjem jeszcze więcej"

Każdego dnia budzisz się bez energii i motywacji? Ten 5-minutowy rytuał odmieni twój poranek

Joanna Moro prosi fanów o pomoc. Co robić z maluchami w Dzień Dziecka? Zdradzamy kilka pomysłów

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!