Psychologia

Nie wiesz, jak poradzić sobie ze stresem? Stań do bitwy na poduszki

Psychologia

Nie wiesz, jak poradzić sobie ze stresem? Stań do bitwy na poduszki

Jest wiele sposobów na poprawę samopoczucia. Jedne działają doraźne, inne warto powtarzać, w ramach profilaktyki. Psycholog Joanna Chmura i Michał Zawadka, mówca inspiracyjno-motywacyjny, radzą, jak walczyć ze stresem przy pomocy poduszek.

Poduszką w stres

Pandemia koronawirusa w połączeniu z zimową aurą może mocno obniżyć nasze samopoczucie. Na szczęście istnieje wiele sposób na jego poprawę. Wśród nich jest bitwa na poduchy. To o tyle łatwe rozwiązanie, bo każdy z nas ma w domu przynajmniej jedną z nich.

- Prace terapeutyczne wykorzystują różne materiały miękkie i bezpieczne, w które można uderzać. Mi też zdarza się czasami wyrażać krzyk na jakąś sytuację, ale nie do konkretnej osoby tylko w poduszkę albo w ręcznik. Można też skręcić ręcznik i tę siłę złości wyregulować - tłumaczy psycholog Joanna Chmura.

Te sposoby działają jednak doraźnie. Żeby na dłuższą metę walczyć z obniżonym samopoczuciem dobrze opracować jakąś profilaktykę, przykładowo poranne zabawy z poduszkami. Lepiej być przygotowanym na stres, niż działać dopiero wtedy, kiedy zacznie nas paraliżować.

Jak walczyć ze stresem?

Żeby skutecznie walczyć ze stresem, należy najpierw zastanowić się, co jest jego źródłem.

- Stres jest konsekwencją jakichś działań i emocji. Może być pobudzający (...), ale też wyniszczający nas i fizycznie, i psychicznie - wyjaśnia Michał Zawadka, mówca inspiracyjno-motywacyjny.

W odstresowaniu może być pomocna nie tylko aktywność fizyczna, np. taniec czy wspomniana już bitwa na poduszki, ale także przyjemne skojarzenia.

- Wszystko, co przywołuje uśmiech na twarzy pozwala nam się odciąć i powiedzieć: "ok, mogę się od tego odseparować i zastanowić, co się wydarzyło, co jest powodem, co mogę zrobić, kogo poprosić o pomoc" - dodaje Michał Zawadka.

Czasami chwila radości nie wystarcza do przełamania marazmu. Wtedy warto zgłosić się po poradę do psychologa lub psychiatry.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
67
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0