Finanse i Praca

Nowe limity dla dorabiających emerytów od czerwca. Na co należy uważać?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Business Insider
Polskie pieniądze w dłoniach
fotodrobik/Getty ImagesNowe limity dla dorabiających emerytów od czerwca

W czerwcu zmienione zostaną limity dla seniorów, którzy dorabiają do swojej emerytury. Przez nieuwagę można nawet stracić świadczenie ZUS - emeryturę lub rentę. Kogo dotyczą zmiany i na co należy uważać? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Kogo dotyczą limity do dorabiania dla emerytów

Od 1 czerwca zostaną zmienione limity dla osób dorabiających sobie na emeryturze. Przekroczenie tych limitów może prowadzić do odebrania wypłacanej emerytury. Zmiany dotyczą osób, które dorabiają sobie do wcześniejszej emerytury bądź renty. Oznacza to kobiety przed 60. rokiem życia oraz mężczyzn przed 65. rokiem życia. Po ukończeniu podanego wieku limity przestają obowiązywać.

Praca i finanse

Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawkaDzień Dobry TVN
wideo 2/12

A zatem kobieta, która w wieku 58 lat pobiera świadczenie kompensacyjne w wysokości 2,5 tysiąca zł brutto miesięcznie oraz dorabia do emerytury i w ten sposób przekracza limit podany przez ZUS - to jej świadczenie zostanie zmniejszone bądź zawieszone. Zależy to od tego, o ile przekroczony został limit. 

Nowe limity dla emerytów od 1 czerwca

Nowe limity zostaną wprowadzone od pierwszego czerwca 2022 roku. Powstają one w oparciu o wysokość przeciętnego wynagrodzenia, które zmienia się co kwartał, stąd limity aktualizowane są co 3 miesiące. Za pierwszy kwartał 2022 średnia pensja wyniosła 6235 zł i 22 gr. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze nie podał oficjalnych informacji, ile będą wynosiły nowe limity, jednak część portali biznesowych obliczyła to samodzielnie. 

Ile wyniesie limit do dorabiania do emerytury od 1 czerwca

Jak podaje portal businessinsider.pl, próg 70% przeciętnego wynagrodzenia wyniesie 4 364,70 zł. To o 170 złotych więcej, niż w ubiegłym kwartale. Prawdopodobnie różnica w podanych przez ZUS kwotach będzie groszowa. Finalne wskaźniki powinny zostać podane w najbliższych tygodniach.

Progiem, który powoduje obniżenie świadczenia jest próg drugi - między 70% a 130% przeciętnego wynagrodzenia. Osoby, które przekroczą 130%, mogą spodziewać się zawieszenia emerytury lub renty. Przypominamy jednak, że tyczy się to tylko osób poniżej wieku emerytalnego.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: fotodrobik/Getty Images

Pozostałe wiadomości