Fundacja Make a Change wspiera młodzież i organizuje wyjazdy do Afryki. Kto może skorzystać z ich pomocy?

Maria Geremek, Magdalena Kapalska, Elżbieta Kuchta
Podróż marzeń do Namibii
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzieci, które pochodzą z rozbitych domów lub wychowują się w rodzinach zastępczych bądź w domach dziecka często pozbawione są poczucia sprawczości. Brakuje im wiary we własne siły i w to, że można żyć inaczej. Pomocą i aktywizacją takiej młodzieży zajmuje się Fundacja Make a Change. Jak działa wspomniana organizacja?

Kto może skorzystać z pomocy Fundacji Make a Change?

Fundacja Make a Change organizuje program "Follow your dreams and Make a Change", którego celem jest wyrównywanie szans i aktywizacja młodzieży wychowującej się w domu dziecka, w rodzinie zastępczej lub objętej programem wsparcia rodziny. - Organizujemy szkolenia oraz dajemy uczestnikom programu narzędzia, które mają im ułatwić zrealizowanie opracowanego przez siebie projektu - mówiła w Dzień Dobry TVN Maria Geremek, założycielka Fundacji Make a Change.

Każdy z uczestników robi coś, aby pomóc drugiej osobie. - Tych możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Wspieramy m.in. schroniska, jadłodzielnie - mówiła Maria. Udział w programie sprawia, że młodzież nie tylko odzyskuje poczucie sprawczości, ale ma także niepowtarzalną okazję wyjazdu do Afryki, a konkretnie do Namibii. W takim wyjeździe uczestniczyły m.in. Magdalena Kapalska oraz Elżbieta Kuchta. Dziewczyny w czasie pobytu budowały mur, który miał chronić i zabezpieczyć studnie, tak, aby mogły z nich korzystać zarówno ludzie, jak i zwierzęta, przede wszystkim słonie. - Mieszałyśmy cement, układałyśmy kamienie - mówiła Ela.

Skąd wziął się pomysł na wyjazdy do Afryki?

Maria Geremek z zawodu jest weterynarzem. Na pomysł połączenia niesienia pomocy zwierzętom i ludziom wpadła podczas pierwszej wyprawy do Namibii. - To dla mnie magiczne miejsce. Pierwszy raz pojechałam tam jeszcze na studiach, dzięki grantowi, do którego się zgłosiłam. To pozwoliło mi uwierzyć w siebie. Wtedy też pomyślałam, że powinnam to swoje doświadczenie przekazywać innym młodym ludziom - mówiła w Dzień Dobry TVN.

Choć program skierowany jest przede wszystkim do młodzieży, która wychowuje się w rodzinach zastępczych lub domach dziecka, to może się do niego zgłosić praktycznie każdy młody człowiek między 15. a 19. rokiem życia. - Takie osoby mogą do nas dołączyć z tzw. wolnego naboru. Tak naprawdę dzięki temu, że przyłączają się do naszych wyjazdów, możemy finansować działania fundacji - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości