droga

  droga

  Zbliża się Wigilia. Każdy z nas będzie chciał bezpiecznie dojechać do domu i do swojej rodziny oraz wrócić. Bardzo często są to długie podróże. Za pierwszą gwiazdką niejednokrotnie przemierzamy kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset kilometrów, obładowanym po sam dach autem autostradą. Prędkość, zmęczenie, zbyt mała odległość między pojazdami i nieprawidłowa zmiana pasa ruchu - to główne przyczyny wypadków na autostradach.

  Dzięki tunelom przemieszczamy się po trudnym terenie i pokonujemy z pozoru niedostępne i niebezpieczne miejsca. Wytyczają one drogę w górach lub pod miastem. Co symbolizuje tunel we śnie? Czy zwiastuje pełną trudności drogę do wyznaczonego celu? Jak drogę w tunelu interpretuje sennik mistyczny?

  W sieci pełno jest filmików z kamer samochodowych, na których widać akty niepohamowanej agresji wśród kierowców. Skąd w niektórych takie pokłady agresji za kółkiem? Dlaczego za kółkiem puszczają nam nerwy? Jak reagować na agresywnego kierowcę? W Dzień Dobry TVN socjolog dr Tomasz Sobieraski zdradził, że agresją na drodze rządzą podobne mechanizmy jak agresją w Internecie.

  Marek Konkolewski i Paweł Płuska po raz kolejny wyruszyli na polskie drogi w poszukiwaniu niezdyscyplinowanych kierowców. Ty razem postanowili sprawdzić czy Polacy wiedzą, jak przygotować się do zimy na drodze. Czy wszyscy mieli zmienione opony i zimowy płyn do spryskiwaczy? Co jeszcze powinniśmy wozić ze sobą w czasie mrozu?

  Agresywne zachowania na polskich drogach nie należą do rzadkości. Z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że najbardziej agresywni są kierowcy aut służbowych. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psychologa transportu prof. Adama Tarnowskiego. Dowiedzieliśmy się od niego, co może wywołać w nas agresję tak dużą, że jesteśmy w stanie zaatakować innego kierowcę i jak radzić sobie z ludźmi, którzy chcą nas sprowokować.

  Coraz więcej kierowców w swoich samochodach montuje sobie kamerki. Na rynku dostępna jest bogata oferta wideorejestratorów. Rejestrują obraz w podczerwieni, w różnych konfiguracjach. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Zbigniew Urbański.

  Tłok i korki. Zdenerwowanie i irytacja. Ale do akcji wkroczył, a właściwie wjechał, fioletowy autobus. Jak zmienił pasażerów i kierowców? To sprawdzał nasz reporter Filip Chajzer.

  Okazuje się, że kamerka internetowa może okazać się niezbędna podczas jazdy samochodem. Może być dowodem w sprawie, dowieść naszej niewinności bądź potwierdzić winę. Filip Chazjer sprawdzał, jak zwykła kamerka za 150 zł spisuje się na polskiej drodze.

  Fotoradary, znaki drogowe, nakazy i zakazy. Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer prześledził drogowe absurdy. Która z dwóch głównych ulic jest "główniejsza"?

  Wyprzedzanie na ciągłej i na trzeciego, jazda na czerwonym i pod wpływem alkoholu. Stłuczka i potrącenie. Odebrali Ci prawo jazdy? Nic straconego! Zawsze możesz zostać motorowerzystą. Razem z Filipem Chajzerem tropimy drogowe absurdy.