Zdrowie

Jusznice deszczowe czyli tzw. ślepaki. Jak bardzo niebezpieczne są ich ukąszenia?

Zdrowie

Moment RFsandra standbridge/Getty Images

W pełnym cieszeniu się latem skutecznie przeszkadzają natrętne, a czasem również niebezpieczne owady. Do tego grona zalicza się jusznice deszczowe, potocznie nazywane m.in. ślepakami. Gdzie najczęściej występują i jak bardzo są niebezpieczne?

Jusznice deszczowe. Co to za owady?

Latem ludziom i zwierzętom najczęściej dokuczają muchy i komary. Jest ich mnóstwo, zwłaszcza w pobliżu obszarów pełnych roślin i w okolicy zbiorników wodnych. W lasach i innych zielonych obszarach czyhają z kolei kleszcze, które mogą zarazić boleriozą lub strzyżaki sarnie, które na pierwszy rzut oka są do nich bardzo podobne. Co prawda, te nie przenoszą chorób, ale ich ukąszenia skutkować mogą długotrwałym świądem i opuchlizną.

Do grona insektów pragnących kontaktu z człowiekiem wbrew jego woli dołączają również jusznice deszczowe. To owady potocznie nazywane ślepakami, gzami, bąkami lub końskimi muchami. Ostrzegają przed nimi nadleśnictwa.

Jusznice deszczowe występują najczęściej w miejscach wilgotnych i ciepłych, a więc w pobliżu stawów, jezior, rzek, basenów (nawet tych małych, ogrodowych) czy torfowisk. Najbardziej aktywne są latem i cenią sobie miejsca mokre oraz dobrze nasłonecznione. Niezwykle kusząca jest dla nich mokra skóra. Z przyjemnością uprzykrzą więc letni wypoczynek nad wodą. Ich ukąszenia mogą wywołać nieprzyjemne konsekwencje.

Czy ukąszenia przez "ślepaki" są niebezpieczne?

Podobnie jak u komarów, to głównie samice jusznic gryzą. Ich ofiarami są przede wszystkim ludzie i duże zwierzęta. Ukąszenia są wyjątkowo bolesne, a miejsce po nich swędzą nawet przez kilka dni. Wystąpić może reakcja alergiczna , nawet w postaci niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego. Jusznica deszczowa może też przenosić niektóre choroby i pasożyty.

Jak się przed nimi chronić? W niektórych sytuacjach jedynym wyjściem jest po prostu zakrycie ciała i odganianie, np. gałązką czeremchy amerykańskiej. Gdy atakują osobę przebywającą w wodzie, pomocne może być zanurzenie jak największego obszaru ciała. Podobno lgną bardziej do osób ubranych na ciemno.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Na jakie owady latem musimy uważać?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości