Pogryzienie przez pluskwy to więcej niż problem dermatologiczny. "U niektórych pojawiają się urojenia"

pluskwa na pościeli
Co zrobić, kiedy pogryzą nas pluskwy?
Źródło: Cunaplus_M.Faba/Getty Images
Pluskwy to niewielkie owady, które bardzo często można spotkać w domach. Choć ich ugryzienia nie są groźne dla zdrowia, to potrafią mocno uprzykrzyć życie. Jak rozpoznać, że mamy pluskwy? Jak złagodzić obawy pogryzienia? Na ten temat rozmawialiśmy z lek. Anną Bachledą-Curuś, dermatologiem, specjalistą medycyny estetycznej.

Pluskwy - jak rozpoznać jej ugryzienie?

Katarzyna Oleksik, dziendobry.tvn.pl: Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

lek. Anna Bachleda-Curuś - dermatolog, specjalista medycyny estetycznej: Ugryzienia pluskwy mogą przybierać różną postać. Zwyczaj są to czerwone plamki, grudki, bąble pęcherzykowe, którym towarzyszy uczucie swędzenia, czasem pieczenia. Często pojawia się również obrzęk, miejscowe zaczerwienienie skóry, rumień. W środku wykwitu niekiedy widać ciemniejszy punkt – jest to miejsce ugryzienia przez pluskwę.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

Kiedy są najbardziej aktywne?

Przede wszystkim w nocy. Ugryzienia przeważnie występują na odsłoniętych częściach ciała, takich jak: ręce, nogi, stopy, okolice szyi, twarz, klatka piersiowa, brzuch. Nierzadko – ze względu na większą liczbę ugryzień, zmiany skórne wyglądają jak wysypka. Często są one zlokalizowane w jednym miejscu, mogą układać się w linie. Ugryzienie pluskwy przeważnie nie jest bolesne, gdyż pasożyt ten "wstrzykuje" do skóry swego rodzaju substancję znieczulającą. Swędzące zmiany pojawiają się po 24-48 godz. od ugryzienia. Zdarza się, że ugryzienia przez pluskwy bywają mylone z różnego rodzaju problemami skórnymi – na przykład z innymi reakcjami alergicznymi lub pogryzieniami przez komary czy inne owady.

Co powinno nas zaniepokoić i zasugerować, że mamy do czynienia z pluskwami?

Przede wszystkim ciągłe pojawianie się na ciele nowych zmian, a także zauważanie ich rano. Bezwarunkowo w takim przypadku powinno się przeszukać mieszkanie pod kątem ich obecności. Poza wyglądem zmian na skórze, na ugryzienie przez pluskwę może wskazywać np. fakt niedawnego przebywania w hotelu, pensjonacie, domku letniskowym, wizyta w teatrze, odbycie podróży pociągiem.

Kogo pluskwy gryzą najczęściej?

Pluskwy gryzą wszystkich bez wyjątku. Mimo to nie wszyscy jednakowo odczują ich obecność. Nie u każdego w takim samym stopniu i nasileniu wystąpi reakcja alergiczna, wysypka, uczucie swędzenia, zaczerwienienie itp. Ślady po ugryzieniach też mogą być różnej wielkości. U niektórych zmiana zniknie po kilku dniach, a u innych będzie się utrzymywała kilka tygodni.

Poza tym trzeba pamiętać, że mamy różną tolerancję na ból i inne nieprzyjemne dolegliwości oraz doznania. Tym samym te odczucia są bardzo subiektywne i dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Nie zmienia to jednak faktu, że u dzieci objawy pogryzienia są bardziej nasilone.

Ugryzienie pluskwy - jak sobie z nim poradzić?

To, co zrobić, kiedy już zostaniemy pogryzieni? Jak sobie pomóc?

Ugryzienie pluskwy nie jest groźne dla zdrowia (badania pokazują, że nie przenoszą one groźnych dla zdrowia patogenów) i zazwyczaj nie wiąże się ono z żadnymi powikłaniami. Zmiany na skórze - jeśli jest ich niewiele i nie zostały rozdrapane - ustępują samoistnie po kilku dniach. Aby złagodzić świąd można sięgnąć po środki apteczne dostępne bez recepty. Warto dodać, że jeśli ciało jest mocno pogryzione, organizm może zareagować gorączką, uczuciem osłabienia, ogólnego rozbicia.

W jakich sytuacjach należy odwiedzić lekarza?

Zawsze wtedy, gdy mamy jakieś wątpliwości, coś budzi nasz niepokój. Warto dodać, że w przypadku bardziej nasilonych objawów, ciężkich reakcji alergicznych stosuje się miejscowo leki z grupy glikokortykosteroidów i doustne leki przeciwhistaminowe, a te może przepisać tylko specjalista. Niezwykle ważne jest, aby zachować właściwą higienę i unikać drapania miejsc po ugryzieniach, aby dodatkowo nie podrażnić skóry; w przeciwnym wypadku może dojść do nadkażenia, może rozwinąć się infekcja. Wówczas najprawdopodobniej konieczne będzie sięgnięcie po antybiotyki.

Nie można zapominać, że niekiedy pogryzienie przez pluskwy odbija się na naszej psychice. U niektórych osób pojawiają się problemy z snem, wzmożone uczucie stresu czy nawet urojenia, co do nieustannej obecności owadów na skórze. W takich przypadkach również warto udać się do specjalisty i ewentualnie rozpocząć terapię psychologiczną.

Pluskwy - jak się ich pozbyć?

Co zrobić, żeby pozbyć się tych pasożytów z domu?

Istnieją tzw. domowe sposoby zwalczania pluskiew, jak chociażby stosowanie środków owadobójczych czy też olejków eterycznych, ale zazwyczaj nie są one w 100 proc. skuteczne i przynoszą jedynie krótkotrwałe rezultaty. Z tego powodu w każdym przypadku podejrzenia, że w naszym mieszkaniu występują pluskwy, powinniśmy zwrócić się o pomoc do profesjonalnych firm specjalizujących się w zwalczaniu tego typu uciążliwych "współlokatorów". Jeśli zamieszkujemy w budynku wielorodzinnym, zaleca się zaangażować do tego typu akcji wszystkich sąsiadów, gdyż w przeciwnym wypadku problem będzie powracał.

Trzeba być świadomym, że często, aby całkowicie wyeliminować problem, należy pozbyć się łóżek, materaców i innych mebli; niekiedy też konieczne jest czasowe opuszczenie lokalu. Aby ustrzec się plagi pluskiew, przede wszystkim musimy wiedzieć, w jaki sposób trafiają one do naszego miejsca zamieszkania. I tak najczęściej przywozimy je jako niechcianą pamiątkę z podróży – w bagażu lub na ubraniu (często występują w hotelach, pensjonatach, pociągach); możemy przynieść je ze sklepu, wraz z używanymi meblami; wreszcie mogą one być przenoszone przez zwierzęta. O obecności pluskiew w mieszkaniu świadczą mikroskopijne wylinki, odchody, drobne plamy krwi na prześcieradłach i materacach. Ponadto w pomieszczeniach, w których problem jest szczególnie nasilony, można wyczuć charakterystyczny zapach, który niektórzy porównują do zapachu kolendry.

Co można zrobić, aby problem nie zawracał?

Warto wdrożyć kilka zasad. Przede wszystkim, zaleca się regularnie prać pościel oraz odzież w wysokich temperaturach (min. 50 st. C.), a następnie prasować je gorącym żelazkiem. Obowiązkowo należy dbać o czystość i porządek w mieszkaniu, w szczególności unikać nadmiernego nagromadzenia rzeczy w naszej sypialni. Przed powrotem z każdego wyjazdu warto dokładnie przejrzeć bagaż i ubrania, a także starannie wyczyścić walizki. Powinniśmy systematycznie przeglądać miejsca, gdzie pluskwy lubią się zagnieżdżać – łóżka, materace, zagłówki, tapicerowane meble, zasłony, firany, szczeliny ścian, gniazdka elektryczne, tapety, żaluzje, przestrzeń za obrazami, za lustrami, za listwami przypodłogowymi. Ważne, by przed wniesieniem do domu mebli z drugiej ręki koniecznie zachować szczególną ostrożność (sprawdzić pod kątem obecności pluskiew, dokładnie zdezynfekować).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Cunaplus_M.Faba/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
Materiał promocyjny

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas