Pogryzienie przez pluskwy to więcej niż problem dermatologiczny. "U niektórych pojawiają się urojenia"

pluskwa na pościeli
Co zrobić, kiedy pogryzą nas pluskwy?
Źródło: Cunaplus_M.Faba/Getty Images
Pluskwy to niewielkie owady, które bardzo często można spotkać w domach. Choć ich ugryzienia nie są groźne dla zdrowia, to potrafią mocno uprzykrzyć życie. Jak rozpoznać, że mamy pluskwy? Jak złagodzić obawy pogryzienia? Na ten temat rozmawialiśmy z lek. Anną Bachledą-Curuś, dermatologiem, specjalistą medycyny estetycznej.

Pluskwy - jak rozpoznać jej ugryzienie?

Katarzyna Oleksik, dziendobry.tvn.pl: Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

lek. Anna Bachleda-Curuś - dermatolog, specjalista medycyny estetycznej: Ugryzienia pluskwy mogą przybierać różną postać. Zwyczaj są to czerwone plamki, grudki, bąble pęcherzykowe, którym towarzyszy uczucie swędzenia, czasem pieczenia. Często pojawia się również obrzęk, miejscowe zaczerwienienie skóry, rumień. W środku wykwitu niekiedy widać ciemniejszy punkt – jest to miejsce ugryzienia przez pluskwę.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

Kiedy są najbardziej aktywne?

Przede wszystkim w nocy. Ugryzienia przeważnie występują na odsłoniętych częściach ciała, takich jak: ręce, nogi, stopy, okolice szyi, twarz, klatka piersiowa, brzuch. Nierzadko – ze względu na większą liczbę ugryzień, zmiany skórne wyglądają jak wysypka. Często są one zlokalizowane w jednym miejscu, mogą układać się w linie. Ugryzienie pluskwy przeważnie nie jest bolesne, gdyż pasożyt ten "wstrzykuje" do skóry swego rodzaju substancję znieczulającą. Swędzące zmiany pojawiają się po 24-48 godz. od ugryzienia. Zdarza się, że ugryzienia przez pluskwy bywają mylone z różnego rodzaju problemami skórnymi – na przykład z innymi reakcjami alergicznymi lub pogryzieniami przez komary czy inne owady.

Co powinno nas zaniepokoić i zasugerować, że mamy do czynienia z pluskwami?

Przede wszystkim ciągłe pojawianie się na ciele nowych zmian, a także zauważanie ich rano. Bezwarunkowo w takim przypadku powinno się przeszukać mieszkanie pod kątem ich obecności. Poza wyglądem zmian na skórze, na ugryzienie przez pluskwę może wskazywać np. fakt niedawnego przebywania w hotelu, pensjonacie, domku letniskowym, wizyta w teatrze, odbycie podróży pociągiem.

Kogo pluskwy gryzą najczęściej?

Pluskwy gryzą wszystkich bez wyjątku. Mimo to nie wszyscy jednakowo odczują ich obecność. Nie u każdego w takim samym stopniu i nasileniu wystąpi reakcja alergiczna, wysypka, uczucie swędzenia, zaczerwienienie itp. Ślady po ugryzieniach też mogą być różnej wielkości. U niektórych zmiana zniknie po kilku dniach, a u innych będzie się utrzymywała kilka tygodni.

Poza tym trzeba pamiętać, że mamy różną tolerancję na ból i inne nieprzyjemne dolegliwości oraz doznania. Tym samym te odczucia są bardzo subiektywne i dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Nie zmienia to jednak faktu, że u dzieci objawy pogryzienia są bardziej nasilone.

Ugryzienie pluskwy - jak sobie z nim poradzić?

To, co zrobić, kiedy już zostaniemy pogryzieni? Jak sobie pomóc?

Ugryzienie pluskwy nie jest groźne dla zdrowia (badania pokazują, że nie przenoszą one groźnych dla zdrowia patogenów) i zazwyczaj nie wiąże się ono z żadnymi powikłaniami. Zmiany na skórze - jeśli jest ich niewiele i nie zostały rozdrapane - ustępują samoistnie po kilku dniach. Aby złagodzić świąd można sięgnąć po środki apteczne dostępne bez recepty. Warto dodać, że jeśli ciało jest mocno pogryzione, organizm może zareagować gorączką, uczuciem osłabienia, ogólnego rozbicia.

W jakich sytuacjach należy odwiedzić lekarza?

Zawsze wtedy, gdy mamy jakieś wątpliwości, coś budzi nasz niepokój. Warto dodać, że w przypadku bardziej nasilonych objawów, ciężkich reakcji alergicznych stosuje się miejscowo leki z grupy glikokortykosteroidów i doustne leki przeciwhistaminowe, a te może przepisać tylko specjalista. Niezwykle ważne jest, aby zachować właściwą higienę i unikać drapania miejsc po ugryzieniach, aby dodatkowo nie podrażnić skóry; w przeciwnym wypadku może dojść do nadkażenia, może rozwinąć się infekcja. Wówczas najprawdopodobniej konieczne będzie sięgnięcie po antybiotyki.

Nie można zapominać, że niekiedy pogryzienie przez pluskwy odbija się na naszej psychice. U niektórych osób pojawiają się problemy z snem, wzmożone uczucie stresu czy nawet urojenia, co do nieustannej obecności owadów na skórze. W takich przypadkach również warto udać się do specjalisty i ewentualnie rozpocząć terapię psychologiczną.

Pluskwy - jak się ich pozbyć?

Co zrobić, żeby pozbyć się tych pasożytów z domu?

Istnieją tzw. domowe sposoby zwalczania pluskiew, jak chociażby stosowanie środków owadobójczych czy też olejków eterycznych, ale zazwyczaj nie są one w 100 proc. skuteczne i przynoszą jedynie krótkotrwałe rezultaty. Z tego powodu w każdym przypadku podejrzenia, że w naszym mieszkaniu występują pluskwy, powinniśmy zwrócić się o pomoc do profesjonalnych firm specjalizujących się w zwalczaniu tego typu uciążliwych "współlokatorów". Jeśli zamieszkujemy w budynku wielorodzinnym, zaleca się zaangażować do tego typu akcji wszystkich sąsiadów, gdyż w przeciwnym wypadku problem będzie powracał.

Trzeba być świadomym, że często, aby całkowicie wyeliminować problem, należy pozbyć się łóżek, materaców i innych mebli; niekiedy też konieczne jest czasowe opuszczenie lokalu. Aby ustrzec się plagi pluskiew, przede wszystkim musimy wiedzieć, w jaki sposób trafiają one do naszego miejsca zamieszkania. I tak najczęściej przywozimy je jako niechcianą pamiątkę z podróży – w bagażu lub na ubraniu (często występują w hotelach, pensjonatach, pociągach); możemy przynieść je ze sklepu, wraz z używanymi meblami; wreszcie mogą one być przenoszone przez zwierzęta. O obecności pluskiew w mieszkaniu świadczą mikroskopijne wylinki, odchody, drobne plamy krwi na prześcieradłach i materacach. Ponadto w pomieszczeniach, w których problem jest szczególnie nasilony, można wyczuć charakterystyczny zapach, który niektórzy porównują do zapachu kolendry.

Co można zrobić, aby problem nie zawracał?

Warto wdrożyć kilka zasad. Przede wszystkim, zaleca się regularnie prać pościel oraz odzież w wysokich temperaturach (min. 50 st. C.), a następnie prasować je gorącym żelazkiem. Obowiązkowo należy dbać o czystość i porządek w mieszkaniu, w szczególności unikać nadmiernego nagromadzenia rzeczy w naszej sypialni. Przed powrotem z każdego wyjazdu warto dokładnie przejrzeć bagaż i ubrania, a także starannie wyczyścić walizki. Powinniśmy systematycznie przeglądać miejsca, gdzie pluskwy lubią się zagnieżdżać – łóżka, materace, zagłówki, tapicerowane meble, zasłony, firany, szczeliny ścian, gniazdka elektryczne, tapety, żaluzje, przestrzeń za obrazami, za lustrami, za listwami przypodłogowymi. Ważne, by przed wniesieniem do domu mebli z drugiej ręki koniecznie zachować szczególną ostrożność (sprawdzić pod kątem obecności pluskiew, dokładnie zdezynfekować).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Cunaplus_M.Faba/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana