Nastolatki, które wychowała ulica. "Zostały skreślone przez innych dorosłych"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy coś tracą, bo mieszkają w małym mieście?
Czy coś tracą, bo mieszkają w małym mieście?
Młodzi wykluczeni
Młodzi wykluczeni
Życie młodego człowieka w małym mieście wcale nie musi być nudne. Jak wygląda codzienność nastolatków w Janowie Lubelskim lub Rymanowie opowiedzieli bohaterowie reportażu Dzień Dobry TVN. W naszym studiu pojawili się natomiast dorośli, którzy pracują z młodzieżą - Piotr Tau Kowalczyk - raper, producent i działacz społeczny oraz Tomasz Szczepański - street worker. Jakie mają doświadczenia z nastolatkami, którym czasem brakuje dorosłych autorytetów?

Młodzi w małym mieście

Nastolatki, które dorastają w niedużych miastach, wcale nie muszą narzekać na nudę. Choć mogłoby się wydawać, że w ich otoczeniu nie ma perspektyw, a młodzi ludzie nudzą się poza szkołą, okazuje się że nie jest to prawda.

Młodzi mieszkańcy Janowa Lubelskiego i Rymanowa opowiedzieli o tym, czym zajmują się poza szkołą. Wspólne spacery, wizyta w skateparku czy zajęcia w centrum kultury wypełniają im codzienność. Tak jak ich koledzy z większych miast mają artystyczne pasje - tańczą, śpiewają i tworzą muzykę. Choć lubią swoje miasteczka, marzą o wyjeździe na studia i podróżach za granicę.

- Na pewno pojadę do dużego miasta, za granicę raczej nie. Bardzo często myślę nad wyjazdem do Krakowa - stwierdziła Marcelina Kolasa z Janowa Lubelskiego.

Trudna młodzież, która potrzebuje pomocy

Młodzi ludzie, niezależnie od tego, skąd pochodzą, mogą trafić na nieodpowiednie towarzystwo. W Dzień Dobry TVN pojawili się raper i działacz społeczny Piotr Tau Kowalczyk oraz streetworker Tomasz Szczepański, którzy zawodowo mają kontakt z "trudną młodzieżą". Nasi goście opowiedzieli o swoim doświadczeniu z nastolatkami, które "wychowuje ulica".

- Niebezpieczne jest to, gdy młody człowiek zachłyśnie się postawą drugiego człowieka, który jest zepsuty moralnie. [...] Należy się skupić na domu rodzinnym. Kluczową rolę w życiu młodego człowieka ma głównie ojciec. Dziś mamy kryzys ojcostwa, dlatego dzieci szukają fałszywych autorytetów, bo nie mają takiego wzorca - tłumaczył Piotr Tau Kowalczyk.

Streetworker zauważył, że powinniśmy z wyrozumiałością spojrzeć na ludzi, którzy są w kryzysie. Powodów, dla których dzieci nie radzą sobie w szkole, a rodzice ich nie wspierają, może być wiele, a młodzież szuka zrozumienia często w nieodpowiednim towarzystwie.

- My jako streetworkerzy docieramy do tych dzieciaków, które zostały skreślone przez innych dorosłych. One nie funkcjonują w szkole, w domu mają trudną sytuację, one sobie nie radzą w szkole i szkoła też ich nie lubi. Żeby myśleć o tych dzieciakach, trzeba wejść w ich buty - podsumował Tomasz Szczepański reprezentujący Stowarzyszenie Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: A. Gdula, A. Reczek

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana