Dziecko chce iść na koncert ulubionego artysty - czy rodzic powinien się zgodzić? Co na to prawo?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Fenomen koreańskiej muzyki pop
Fenomen koreańskiej muzyki pop
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Zmiany w prawie pracy
Zmiany w prawie pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Mandat za opalanie topless
Mandat za opalanie topless
Dzieci to autonomiczne byty, które od najmłodszych lat powinny mieć zapewnioną swobodę w wyrażaniu własnych upodobań i gustów, w tym też muzycznych. Warto jednak pamiętać, by ekscytacja nastolatka, który marzy o udziale w koncercie ubóstwianego wykonawcy, nie przysłoniła zdrowego rozsądku odpowiedzialnym za niego rodzicom. Jak zapewnić nieletnim bezpieczeństwo podczas masowych imprez?

Czy nastolatek może pójść na koncert bez opieki rodzica? Porady prawne

Dzieci potrafią być najbardziej gorliwymi wielbicielami gwiazd muzycznych. W nastoletnim wieku szukają wzorca do naśladowania i bardzo często upatrują go właśnie w idolach, z których twórczością i wizerunkiem się utożsamiają. Ulegają aktualnie panującym modom i chętnie angażują się we wszelką działalność fanklubową. Jednym z największych marzeń młodego miłośnika muzyki jest udział w koncercie ulubionego artysty. Czy rodzice powinni zgodzić się na urzeczywistnienie tego pragnienia?

Jak uświadamia w rozmowie z dziendobry.tvn.pl mecenas Eliza Kuna, sprawa może być dość skomplikowana, bowiem w grę wchodzą przepisy, wyznaczone ograniczenia wiekowe uczestników imprez masowych i odpowiedzialność, którą rodzice biorą za swoją nieletnią pociechę. Warto zaznaczyć, że organizator bądź podnajęty wykonawca ma prawo do weryfikacji wieku przybyłych na koncert osób, a dzieci poniżej 16. roku życia (o ile organizator nie zadecydował inaczej) mogą wziąć udział w wydarzeniu, ale tylko wtedy, gdy będą pod opieką osoby dorosłej - pełnoprawnego opiekuna.

Opiekun musi być osobą pełnoletnią i może mieć pod opieką maksymalnie dwie osoby. Pamiętać należy, że pełnoletni opiekun musi posiadać ważny bilet na wydarzenie
- wyjaśnia adwokat.

- W przypadku, kiedy dziecko jest pod opieką innej osoby niż rodzic, rodzice muszą złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na udział dziecka w wydarzeniu. W takiej zgodzie może widnieć zapis, że rodzic zobowiązuje się poinformować małoletniego o konieczności przestrzegania podczas imprezy przepisów prawa, w szczególności o prawnym zakresie spożywania napojów alkoholowych i środków odurzających, który dotyczy osób małoletnich - dodaje ekspertka.

Zakres odpowiedzialności rodzica za dziecko, które bierze udział w koncercie

Wyrażenie zgody na to, by dziecko poniżej 16. roku życia uczestniczyło w koncercie, nie zwalnia rodziców z odpowiedzialności i konsekwencji, które będą musieli ponieść w przypadku ewentualnego nagłego zdarzenia z udziałem pociechy, do którego dojdzie podczas masowej imprezy. Opiekunowie muszą uczynić wszystko, by zdrowie i życie nieletniego nie było zagrożone, a jednocześnie czuwać nad zachowaniem nieletniego, by to on nie popełnił jakiegoś wykroczenia.

- Obowiązkiem rodzica lub opiekuna prawnego, który uczestniczy w imprezie wraz z dzieckiem do lat 6, jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka, a w szczególności o zabezpieczenie słuchu tak, by nie doszło do uszkodzeń wskutek słuchania zbyt głośnej muzyki. Rodzic lub opiekun prawny zobligowany jest do pilnowania należytego zachowania dzieci dostosowanego do miejsca i sytuacji tak, żeby nie zakłócać odbioru koncertu innym uczestnikom wydarzenia - uświadamia mecenas Eliza Kuna.

Rodzice, którzy wyrazili zgodę na udział niepełnoletniego dziecka w wydarzeniu, ponoszą pełną odpowiedzialność za dziecko. Mają oni obowiązek zapoznać się z regulaminem wydarzenia, który zawsze jest dostępny na stronie internetowej imprezy czy koncertu. Co więcej, rodzice podlegają ewentualnym odszkodowaniom za szkody wyrządzone przez dziecko
- przypomina prawniczka w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

Koncert k-pop w Polsce

Okazja do tego, by wprowadzić przedstawione przez ekspertkę porady prawne w życie, nadejdzie już w najbliższą sobotę. 23 września na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się koncert KPOP NATION. Na scenie wystąpią uwielbiani przez młodszych odbiorców reprezentanci koreańskiego popu, m.in.:

  • MONSTA X (SHOWNU X HYUNGWON);
    • (G)I-DLE;
      • THE BOYZ;
        • ZEROBASEONE;
          • MAMAMOO+;
            • SF9;
              • Kep1er;
                • CIX.

                  Wydarzenie zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ to pierwsza tego typu impreza w Polsce i największa w tej części Europy. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz TUTAJ. Cały koncert będzie transmitowany na żywo na platformie VOD.pl.

                  Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                  Zobacz także:

                  Autor: Berenika Olesińska

                  Źródło zdjęcia głównego: ferrantraite/Getty Images

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości

                  Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                  Materiał promocyjny

                  Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana