Sketchnote to sposób notowania informacji za pomocą różnorodnych obrazków, wykresów, podkreśleń, grafów i kolorów. Pomaga w łatwiejszym rozumieniu danych zagadnień oraz ich szybszym zapamiętywaniu. Kiedy, gdzie i w jaki sposób stosuje się sketchnoting?
Zastanawiasz się, co to jest sketchnoting? W tłumaczeniu na język polski oznacza "notowanie szkicami". Polega na wizualnym przedstawieniu konkretnych informacji, np. tych nabytych na lekcji w szkole czy szkoleniu w pracy. Może przybierać różnorodne formy: od słów, zapisanych w ładny, graficzny sposób, po same obrazki, układające się w rodzaj komiksu. Sketchnoting to dosyć młode narzędzie coachingowe, ale zyskujące fanów w ekspresowym tempie. Dlaczego sketchnote może być przydatny? Znacznie ułatwia rozumienie i zapamiętywanie nawet najtrudniejszych zagadnień.
Kiedy używa się sketchnotingu?
Podstaw sketchnotingu można szukać w… przedszkolu. Nauczyciele przedszkolni uczą bowiem dzieci wszystkiego (zarówno nowych literek, jak i dodawania czy odejmowania) za pomocą prostych obrazków. Ilustracje są językiem najłatwiejszym do zrozumienia, dlatego stosuje się je również m.in. w książkach do nauki języków obcych czy na lekcjach fizyki. Nie oznacza to jednak, że sketchnoting może być używany jedynie w szkole. Znajdzie zastosowanie np. na spotkaniach biznesowych, szkoleniach pracowniczych, codziennych odprawach w pracy czy w ważnych przemowach. Notowanie szkicami może bowiem nie tylko pomóc w zapamiętywaniu informacji samemu notującemu, ale i stać się pomocnym narzędziem w przedstawianiu ich kolejnym osobom.
Kto może stworzyć sketchnote?
Nie trzeba być szczególnie uzdolnionym plastycznie, by stworzyć wysokiej jakości sketchnote. Każdemu, kto chodził do szkoły, zdarzyło się bowiem zanotować coś w sposób graficzny, np. poprzez użycie wykresu, podkreślanie na kolorowo konkretnych zagadnień czy tworzenie ilustracji pomocniczych. Jeżeli natomiast "notowanie szkicami" ma być elementem pracy (np. polegającej na prowadzeniu szkoleń), warto zapisać się na kurs ze sketchnotingu oraz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Przydadzą się przede wszystkim różnokolorowe mazaki lub cienkopisy i w zależności od wielkości sketchnotki – brystol lub biała kartka z bloku.
Dlaczego sketchnoting się przydaje?
Sketchnoting to idealna technika, stosowana, aby łatwiej przyswoić informacje. Mózg człowieka lepiej zapamiętuje obrazy niż słowa. Dobrym przykładem na poparcie tej tezy są, chociażby lekcje biologii w szkole podstawowej. Gdy dzieci poznają stany skupienia, nauczyciel tłumaczy im, iż "Ciało stałe topnieje w ciało ciekłe, a ciało ciekłe paruje w ciało gazowe. Natomiast ciało gazowe poprzez resublimację przeistacza się w ciało stałe". Z początku taka informacja nic dzieciom nie mówi. Rozumieją ją dopiero po przedstawieniu przez nauczyciela wykresu z kostką lodu, kropelkami wody i chmurką pary. Ten proces nie zmienia się u osób dorosłych, dlatego sketchnoting przydaje się tam, gdy same słowa do wytłumaczenia pewnych zagadnień nie wystarczą.
Sketchnoting w praktyce
Od czego zacząć sketchnote i jak wygląda on w praktyce? Na początku warto używać tylko prostych ikon i grafik. Przykładowo przy słowie "ważne" narysować duży, czerwony wykrzyknik, a przy "dobry pomysł" – zapaloną żarówkę. Nagłówki lub najważniejsze słowa można oznaczyć innym kolorem, lub przedstawić powiększoną i pogrubioną czcionką. Na kolejnym etapie można pomyśleć o zastąpieniu słów obrazkami. Przykładowo, zamiast pisać "budżet" użyć ikonki dolara, zamiast "cel" narysować tarczę z lotkami, a słowo "wakacje" przedstawić jako bezludną wyspę ze świecącym nad nią słoneczkiem. Najtrudniejszym elementem sketchnotingu jest zastępowanie obrazkami całych zdań. Na przykład, zamiast pisać "W naszej firmie Darek zajmuje się wysyłaniem maili do klientów", można narysować mężczyznę piszącego maila na komputerze. Tak naprawdę każdy sketchnote opiera się na kreatywności i pomysłach tworzącej go osoby. Nie jest to jednak aż tak trudne, jakie może się wydawać. Sketchnoting jest wszędzie: na szyldach sklepowych, znakach drogowych i w instrukcjach obsługi.
Zobacz wideo: Cyfrowe ślady, po których można nas odnaleźć w realu. Jak zachować bezpieczeństwo?
Zobacz także:
Polskie miejscowości. Michał Rusinek wyjaśnia, czy nazwa Swornegacie wzięła się od bielizny
Słuchawki bezprzewodowe dla aktywnych i wymagających. Jakie wybrać?
Autor: Adrian Adamczyk