Technologia

Co można wyczytać z fotografii? "Warstwa cyfrowa zdjęcia mówi znacznie więcej niż jego warstwa wizualna"

Dzień Dobry TVN

Technologia

Co można wyczytać z fotografii? "Warstwa cyfrowa zdjęcia mówi znacznie więcej niż jego warstwa wizualna"

Dzień Dobry TVN

Każdego dnia do sieci wpada pół miliarda zdjęć. Niektóre z nich, choć wyglądają bardzo niewinnie, mogą być źródłem cennych informacji dla... oszustów. Co można wyczytać z fotografii zamieszczanych np. w mediach społecznościowych? Jakich zdjęć nigdy nie powinniśmy publikować? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

Jakie informacje można wyczytać ze zdjęć zamieszczanych w sieci? 

Publikowanie fotografii w mediach społecznościowych cieszy się ogromną popularnością. Wrzucamy do sieci kadry z wakacji czy takie, które dokumentują ważne dla nas wydarzenia. Czy to bezpieczne? - Takie zdjęcia mają dwie warstwy. Pierwsza to ta, którą widzimy. Druga to warstwa cyfrowa, tzw. meta dane, które bardzo często mówią o zdjęciu znacznie więcej niż jego warstwa wizualna - wyjaśnił w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki.

Co można wyczytać z meta danych? - W oparciu o nie można rozpoznać np. gdzie zdjęcie zostało wykonane, o której godzinie, jakiego programu użyliśmy do jego edycji, z jakich filtrów korzystaliśmy, a nawet jakim aparatem zostało zrobione - dodał.

Czym właściwie są meta dane? - To informacje o informacjach. Możne je porównać z katalogiem bibliotecznym. Zawarte w nim informacje nie mówią, o czym jest książka, ale podpowiadają, gdzie jej szukać i jak się do niej dostać - powiedział specjalista.

Jakich zdjęć lepiej nie publikować?

W czasie pandemii bardzo popularne stało się publikowanie zdjęć certyfikatów, które potwierdzają przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19. Takie praktyki mogą być bardzo niebezpieczne. - Dokument, który otrzymujemy zawierają nasze imię, nazwisko oraz datę urodzenia. To wystarczy do tego, aby nas oszukać. Jeśli chcemy się pochwalić szczepieniem, po prostu o tym napiszmy. W sytuacji, gdy jednak chcemy zamieścić zdjęcie, usuwajmy meta dane - mówił specjalista.

Jak to zrobić? - Wystarczy wejść we właściwości pliku, który chcemy udostępnić i usunąć meta dane - dodał. A jak oszuści po zdjęciu naszego mieszkania mogą odkryć nasz adres zamieszkania? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Czy praca zmianowa zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19? Zaskakujące wyniki badań

Syn Krzysztofa Krawczyka zmaga się z padaczką i nie może pracować. Pożegnał się z ojcem? "Uniemożliwiano mi dojście do trumny"

Karolina Szaciłło napisała książkę o swoich nałogach. "Mam wrażenie, że cześć kobiet przegląda się w niej jak w lustrze"

Co sądzisz o tym artykule?
54
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0