Technologia

Korzystasz z technologii rozpoznawania twarzy? Filip Chajzer przekonał się, że system łatwo oszukać. "To jest straszne!"

Technologia

Korzystasz z technologii rozpoznawania twarzy? Filip Chajzer przekonał się, że system łatwo oszukać. "To jest straszne!"

Wielu z nas korzysta z technologii rozpoznawania twarzy, przy pomocy której możemy odblokować telefon. Jak powszechnie wiadomo, funkcja ta jest bardzo praktyczna, ale czy bezpieczna? Filip Chajzer wraz dr Maciejem Kaweckim, ekspertem ds. nowych technologii postanowili to sprawdzić.

Technologia rozpoznawania twarzy - co to?

Dzięki technologii rozpoznawania twarzy nie trzeba wpisywać PIN-u czy łączyć kropek na ekranie, wystarczy zerknąć na smartfona i ten się odblokowuje.

Powstała ona w dobie odchudzania. W pewnym momencie chcieliśmy mieć coraz mniejsze telefony i nie starczyło już miejsca na przycisk do odcisku palca

- wyjaśnił dr Kawecki.

Mamy różne metody rozpoznawania twarzy. Część z technologii wystarczy cyfrowy obraz twarzy, część z nich wykorzystuje wiązkę podczerwieni

- dodał.

Czy technologia rozpoznawania twarzy jest bezpieczna?

Ekspert ds. nowych technologii na postawie zdjęć opublikowanych w mediach społecznościowych naszego dziennikarza stworzył wydruk 3D jego głowy. Następnie przyłożył do sztucznej twarzy  telefon Filipa Chajzera i ten... został odblokowany. Tym sposobem reporter na własnej skórze przekonał się, jak łatwo można uzyskać dostęp do jego smartfona i zawartych w nim danych.  

By nie było tak prosto, mężczyźni postanowili sprawdzić to na czterech modelach telefonów, różnych producentów. Najpierw Filip "wczytał" swoją twarz, a następnie Maciej Kawecki przykładał jego sztuczną podobiznę.

Pierwszy ze smartfonów nie został odblokowany, drugi i trzeci również. Natomiast w przypadku czwartego sztuczna twarz Filipa wygrała ze sztuczną inteligencją.

Na tym nie koniec. Mało kto ma możliwość wydrukowania czyjegoś wizerunku w 3D, dlatego Maciej Kawecki wydrukował zwykłe zdjęcie Filipa Chajzera, by sprawdzić, czy w tym przypadku będzie podobnie. Okazało się, że telefon bez problemu odczytał fotografię i odblokował telefon.  

Wniosek? Starajmy się używać kilku zabezpieczeń i zmieniajmy częściej hasła. Jak widać w naszym materiale wideo, obca osoba może łatwo odblokować naszego smartfona.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Filip Chajzer
Co sądzisz o tym artykule?
82
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0