Jak napisać recenzję? Praktyczne wskazówki i porady

GettyImages-1438755162
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ćwicz pisanie i relaksuj się
Ćwicz pisanie i relaksuj się
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Opiniowanie czyjejś pracy nie jest zadaniem łatwym. Wymaga zastosowania sprawiedliwego aparatu krytycznego, właściwych odniesień i odpowiedniej argumentacji. Pamiętaj, że pierwszym i podstawowym warunkiem napisania każdej recenzji powinno być uprzednie poznanie i zbadanie dzieła, które chce się ocenić. Niezależnie od tego, czy piszesz recenzję filmu, książki czy spektaklu teatralnego, najpierw powinieneś dobrze pojąć istotę dzieła, formę oraz kontekst, w którym powstało.

Istnieje niemal niezliczona liczba form, których recenzji można się podjąć. Najczęściej pisze się recenzje książek, filmów, seriali, gier komputerowych oraz prac naukowych. Każda spośród tych dziedzin ma swoją odrębną specyfikę, ale zasady pisania recenzji pozostają takie same. Jeśli dobrze opanujesz podstawy, zgłębianie tajników kolejnych recenzji przyjdzie ci już znacznie łatwiej.

Jak napisać recenzję? Podstawowe zasady przygotowania się do pisania recenzji

Zacznij od źródła – do napisania recenzji kluczowe jest odpowiednie poznanie dzieła, o którym zamierzasz pisać. Niezależnie od tego, czy będzie to recenzja filmu, książki czy gry komputerowej, najpierw musisz porzucić uprzedzenia i oczekiwania i pozwolić sobie poobcować z dziełem. Oczywiście już na tym etapie pojawią się w twojej głowie pierwsze opinie, ale bądź ostrożny z wysnuwaniem wniosków, postaraj się podejść do tematu na chłodno i w czasie konsumpcji dzieła przyjrzyj się jego formie. Research to podstawa – gdy poznasz już dzieło, o którym piszesz, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej na jego temat. Zgromadź wiedzę o jego twórcach, producentach, aktorach czy autorach. Czy dzieło jest kompletne, a może stanowi kontynuację większej całości? Kto był zaangażowany w proces jego tworzenia? Kto je finansował? Co było przyczyną i inspiracją do powstania utworu? To tylko kilka podstawowych pytań, na które powinieneś postarać się uzyskać odpowiedź. Kontekst – żadne dzieło czy praca naukowa nie powstaje w oderwaniu od rzeczywistości, każde z nich funkcjonuje w jakimś kontekście. W pisaniu recenzji kontekst ten ma szczególnie istotne znaczenie. Sprawdź, czy powstały już podobne dzieła. Czy można powiedzieć, że praca należy do konkretnego nurtu? Jeśli tak – poznaj go i postaraj się zrozumieć. Forma – każde dzieło ma swoją strukturę, jeśli chcesz napisać dobrą recenzję, musisz użyć konkretnych narzędzi, które pozwolą ci zrozumieć formę zastosowaną przez twórcę. W przypadku badań naukowych będzie to metodologia badań. Postaraj się określić tę metodę i styl autora i zastanowić się nad tym, co zdecydowało o wykorzystaniu takiego, a nie innego rozwiązania formalnego. Interpretacja – z poziomu dość prostego rozpracowywania dzieła przenosisz się właśnie się na wyższy etap – rozumienia go. Wbrew pozorom, zwłaszcza w przypadku działań artystycznych, nie jest to zadanie proste. Każdy w inny sposób odbiera sztukę. Postaraj się więc wcielić w konsumenta dzieła i zastanów się, co jego autor chciał przekazać i zapewnić. Czy chodziło jedynie o rozrywkę, a może za utworem stoi jakaś inna myśl? Dowiedz się jaka! W ten sposób przenosisz się na poziom interpretacji. Zastanów się, jak utwór wpłynął na ciebie i jakie wnioski wyciągasz po jego przyswojeniu.

Jak napisać recenzję? Krok po kroku

Wszystkie wymienione wyżej czynności są etapem przygotowawczym, po którym może nastąpić działanie, czyli fizyczne pisanie recenzji. To moment, w którym wreszcie będziesz mógł wykorzystać zdobytą wiedzę i przełożyć ją na swoją wyjątkową ocenę.

Stwórz plan – to ostatni z etapów przygotowawczych. Przed przystąpieniem do pisania recenzji należy naszkicować wstępny plan wywodu. Powinien mieć swój początek, rozwinięcie i zakończenie. Postaraj się w recenzji odtworzyć swój tok rozumowania. Jak napisać recenzję? Zacznij od przedstawienia utworu czytelnikowi, pokaż jego strukturę, zilustruj analizę, zaprezentuj kontekst. To bardzo istotne, by twoja ocena poprzedzona była odpowiednią argumentacją i analizą, dlatego najlepiej zawrzeć ją dopiero w dalszej części pracy. Pamiętaj, że tekst musi też posiadać lead, czyli swoistą zajawkę, w której zachęcisz czytelnika do lektury. Nie spojleruj! – to jedna z najważniejszych zasad, którą powinien kierować się każdy poważny recenzent. Pamiętaj, że twoja recenzja ma przedstawić opinię i ocenę, ale równocześnie nie zniechęcić odbiorcy do samodzielnego poznawania dzieła, chyba że jest to opinia całkowicie krytyczna. W przypadku filmów, książek i seriali nie wolno ci zdradzać fabuły. Zaprezentowanie dzieła bez równoczesnego zdradzenia meritum treści nie jest zadaniem łatwym, potwierdzi za to twoje zdolności krytyczne!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości