Nauka w autobusie - czy to dobry pomysł?
Komunikacja miejska to miejsce, w którym możemy usłyszeć lub być świadkiem wielu historii z życia pasażerów. Jedną z nich postanowiła podzielić się z nami Magdalena, użytkowniczka serwisu Dzień Dobry TVN, która w autobusie usiadła naprzeciwko pewnej mamy i jej 10-letniej pociechy.
Dzieci
- Tydzień temu wracałam z pracy i byłam świadkiem dość zaskakującej dla mnie sceny. Naprzeciwko mnie siedziała mama z córką w wieku szkolnym. Chwilę po zajęciu miejsc, kobieta wyciągnęła książkę i zaczęła przepytywać dziecko z lekcji, a konkretnie z odmiany przez przypadki - tłumaczy Magdalena.
- Początkowo córka w ogóle nie chciała jej słuchać. Widać, że była zmęczona po całym dniu w szkole, a jej matka powtarzała ciągle: "Kasiu przypadki, Kasiu mów natychmiast". Dziewczynka z oburzeniem zaczęła spełniać prośbę, jednak po minie widać było, że nie czuje się z tym komfortowo - wspomina.
- Za każdym razem, gdy pociecha popełniała błąd, musiała zaczynać od nowa. Ich rozmowę słyszało pół autobusu, co było męczące zarówno dla pasażerów, jak i samego dziecka - podsumowała.
Lęk przed oceną obcych osób
Czy miejsce publiczne jest odpowiednie do sprawdzania wiedzy dziecka? Dlaczego tak ważny jest odpoczynek między szkołą a pracą domową?
Jak tłumaczy psycholog Monika Machnicka, bardzo ważne jest to, by wziąć pod uwagę wszystkie potrzeby dziecka i dostosować je do sytuacji, w której się znajdujemy. - Dziecko po wielu godzinach w szkole może być przestymulowane, zmęczone lub nadmiernie pobudzone, co może wpływać negatywnie na jego funkcje poznawcze, w tym uwagę czy koncentrację - zaznacza psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
- Obecność obcych osób w autobusie może dodatkowo wywołać lęk przed oceną czy kompromitacją. Warto wziąć pod uwagę, że taka sytuacja może narażać dziecko na doświadczenie poniesienia porażki - dodaje specjalistka.
Zdaniem ekspertki dziecko po powrocie ze szkoły do domu potrzebuje odpoczynku, wyciszenia, by później mieć energię i chęć, by odrobić lekcje. Co więc robić w trakcie powrotu z placówki?
- Porozmawianie z dzieckiem o tym, jak spędziło dzień w szkole może być dobrym pomostem między czasem na odpoczynek a odrabianiem lekcji. Pamiętajmy, że ważny jest kontekst sytuacji i wyciąganie refleksji - podsumowała Monika Machnicka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pokazał, jak wyglądają bliźniaki we wnętrzu macicy. "Technologia i współczesna nauka są oszałamiające"
- Nauka ładnego pisania. "Kaligrafia to pewna forma medytacji"
- Mama chciała, by jej syn jadł samodzielnie. Szybko się przekonała, że to nie był dobry pomysł
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Maskot