Pióro wieczne dla leworęcznych – na co zwrócić uwagę?

Jak usunąć plamy z farb, długopisów i ołówków?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pióro dla leworęcznych dzieci czy dorosłych to artykuł piśmienniczy, o którym bardzo mało osób wie. Co więcej, z ich istnienia często nie zdają sobie sprawy nawet ci, którzy nie mają w zwyczaju pisać prawą ręką. Gadżet ten jednak jest na rynku od wielu lat i sukcesywnie zdobywa popularność.

Dobre pióro dla leworęcznych osób to produkt, który gwarantuje przyjemność z pisania. Kluczowe jest jednak wybranie właściwego modelu. Dlatego zamiast rezygnować z pióra wiecznego na rzecz długopisu, warto wybrać to stworzone właśnie z myślą o leworęcznych i dobrać je do swoich preferencji.

Pióro dla leworęcznych dzieci – na co zwrócić uwagę?

Na początku warto zaznaczyć, że pisanie lewą ręką nie jest dysfunkcją i nie należy z takim nawykiem walczyć. Zdecydowanie lepiej się do niego dostosować i pomóc maluchowi, aby pisanie kojarzyło się mu z przyjemnością. Ułatwią to specjalne pióra dla leworęcznych dzieci. Nie powinny być one zbyt ciężkie, aby nie zniechęcały pociechy. Do korzystania z nich na pewno zachęcą kolorowe obudowy. Jednak tym, co jest w nich najważniejsze, są ergonomiczny uchwyt i profilowania. Pomagają one wyczuć miejsce, w którym należy chwycić pióro, i korygują wysokość pisania. W piórach dla leworęcznych dzieci stalówka powinna być dość sztywna, zwłaszcza jeśli maluch dopiero zaczyna swoją przygodę ze stawianiem pierwszych liter. Zbyt twarda może spowodować jej intuicyjne dociskanie, a tym samym wyciek atramentu, który łatwo rozmazać, próbując pisać dalej. Ważne, aby była zakończona irydową końcówką w kształcie kuleczki.

Pióro dla leworęcznych – różnice

Pióro wieczne to narzędzie łączące elegancję z funkcjonalnością. To dla leworęcznych ma subtelne różnice w budowie. Główna polega na tym, że ich profil jest stworzony tak, aby odpowiadał lewej ręce. Ważna w nim jest zatem tzw. lateralizacja. Pióro wieczne dla osób piszących lewą ręką będzie miało więc stalówkę ze skosem lewym. Do takich modeli są też inne naboje. Szybkoschnący atrament pozwala uzyskać ten sam efekt jak przy użyciu tradycyjnego, jednak bez obawy, że się go nieumyślnie rozmaże. Opcjonalnie można też wybrać pióra z tłoczkami.

Alternatywą dla piór dla leworęcznych jest wybranie tych uniwersalnych i napełnienie ich szybkoschnącym atramentem. Mało kto decyduje się jednak na takie rozwiązanie, bo mimo wszystko jest ono mało komfortowe.

Pióra dla leworęcznych powinny być wyposażone w gumowaną końcówkę, która będzie znacznie ułatwiać pisanie, zapobiegając ślizganiu się palców. Inną bardzo ważną cechą jest system dozowania atramentu. Dzięki temu można uniknąć nieestetycznych kleksów.

Elementem, którego nie powinno zabraknąć w dobrej jakości piórze dla leworęcznych, jest także zamknięcie z metalowym klipsem zamykanym na „klik”. Te zakręcane manualnie są zdecydowanie mniej lubiane i rzadziej wybierane.

Dobre pióro dla leworęcznych na prezent – jakie wybrać?

Dodatkowo dobrej jakości pióro dla leworęcznych powinno cechować się takimi parametrami jak inne modele tego typu akcesorium. Oprócz estetyki wykonania liczyć się będzie więc tworzywo, z jakiego jest ono wykonane. Najczęściej jest to stal nierdzewna. Na rynku można jednak spotkać także te stworzone na bazie drewna, laki czy plastiku. Niezwykle eleganckie i wytrzymałe modele to te wykonywane także z metali szlachetnych, takich jak srebro, złoto czy platyna. W takiej wersji jednak jest to produkt z tzw. wysokiej półki cenowej. Zwykle mają one niezawodny mechanizm działania. Wybierając je, można mieć pewność, że posłużą wiele lat.

W piórze liczy się na pewno rozmiar stalówki, warunkujące grubość linii. Istotna jest też jej elastyczność oraz rodzaj zakończenia, np. proste, skośne czy zaokrąglone.

Wybierając takie pióro na prezent dla bliskiej osoby, warto postawić na sprawdzone marki. Kupując podróbki czy produkty nieznanych firm lub niewiadomego pochodzenia, nie można liczyć na dobrą jakość. Takie pióra zwykle szybko wysychają, pisanie nimi powoduje stres, bo litery się rozmazują, a atrament zwykle nie jest dozowany równomiernie, nie wspominając o innych wadach, jak np. rozszczelnienie się obudowy. Dlatego warto wybierać firmy specjalizujące się w produkcji tego rodzaju produktów piśmienniczych. Takich, które mogą pochwalić się wieloletnią tradycją i nienaganną opinią wśród użytkowników. Ich produkty są trwałe, cechują się wysoką jakością i mają często bardzo ciekawy design. Spośród dostępnych na rynku modeli można wybrać np. te w ciekawym kolorze, o fakturze przypominającej gumę czy wykonane ze szczotkowanego metalu. Do tego korpus może być grawerowany, a kształt nawiązywać np. do cygara czy modeli piór w dawnych lat.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: nomadnes/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Czy można wyreżyserować męża? Janusz Chabior: "Stałem się gosposiem"

Czy można wyreżyserować męża? Janusz Chabior: "Stałem się gosposiem"

Gnębienie i brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół? "Trzeba działać"

Gnębienie i brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół? "Trzeba działać"

W tym szpitalu przeprowadza się pionierskie operacje serca. "To jest rewolucja"

W tym szpitalu przeprowadza się pionierskie operacje serca. "To jest rewolucja"

Cuda z bukszpanu i tui. Jak zacząć przygodę z topiarami?

Cuda z bukszpanu i tui. Jak zacząć przygodę z topiarami?

Roberto Cavalli nie żyje. Projektant gwiazd miał 83 lata

Roberto Cavalli nie żyje. Projektant gwiazd miał 83 lata

Zwłoki noworodka w sortowni śmieci. 28-latka usłyszała zarzut

Zwłoki noworodka w sortowni śmieci. 28-latka usłyszała zarzut

Pogoda na niedzielę, 14 kwietnia. Gdzie spadnie deszcz, a gdzie będzie burza?

Pogoda na niedzielę, 14 kwietnia. Gdzie spadnie deszcz, a gdzie będzie burza?

Pogoda na sobotę, 13 kwietnia. Gdzie będzie padał deszcz?

Pogoda na sobotę, 13 kwietnia. Gdzie będzie padał deszcz?

Beza Pavlova i inne pyszności z symbolami wiosny z przepisów Piotra Kucharskiego

Beza Pavlova i inne pyszności z symbolami wiosny z przepisów Piotra Kucharskiego

Horoskop na sobotę. Większa część znaków zodiaku będzie wykazywać się zrozumieniem i empatią

Horoskop na sobotę. Większa część znaków zodiaku będzie wykazywać się zrozumieniem i empatią