Emocjonalne zamrożenie to stan, w którym czujemy się oderwani od własnych uczuć, emocji. Nasza codzienność staje się mechaniczna, co może prowadzić do bezsenności, stresu, a nawet depresji. Jak odblokować własne "ja" i nauczyć się przeżywać emocje? O tym rozmawiamy z psychoterapeutką poznawczo-behawioralną Moniką Machnicką.
Czym jest emocjonalne zamrożenie?
Coraz częściej w mediach społecznościowych można natrafić na historie osób, które zmagają się z emocjonalnym zamrożeniem. Wiele z zachowań, które się na nie składają, z pewnością znamy również z codzienności. Czym jest zamrożenie emocjonalne?
Jak tłumaczyła psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna Monika Machnicka w rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl Aleksandrą Matczuk, życie w zamrożeniu emocjonalnym to stan, w którym czujemy się oderwani od własnych emocji, nie umiemy ich przeżywać. Zaczynamy czuć stagnację, brak motywacji oraz poczucie, że nasza codzienność jest mechaniczna i powierzchowna.
Emocjonalne zamrożenie - czym grozi?
Niestety, odcinanie się od emocji, choć wydaje się wyjściem bezpiecznym, może prowadzić do trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji, co pogłębi poczucie osamotnienia.
- Przewlekłe tłumienie emocji może prowadzić do stresu, problemów z układem nerwowym, bezsenności lub chorób psychosomatycznych - zaznaczyła Monika Machnicka, podkreślając, że zamrożenie emocjonalnie może prowadzić także do depresji, chronicznego poczucia bezradności i lęków związanych z brakiem kontroli nad życiem.
Zastanawiasz się, czemu doświadczamy zamrożenia emocjonalnego? Skąd się ono bierze? Psychoterapeutka wskazuje, że przyczyną tych trudności mogą być wzorce rodzinne, gdzie okazywanie emocji nie było mile widziane, dlatego teraz tłumimy je w sobie również jako dorosły człowiek.
- Długotrwały stres, presja i nadmiar obowiązków mogą prowadzić do wycofania się emocjonalnego jako formy ochrony przed przeciążeniem psychicznym. W niektórych kulturach i środowiskach wyrażanie emocji jest postrzegane jako słabość, co prowadzi do ich tłumienia - powiedziała nasza rozmówczyni.
Jak pokonać emocjonalne zamrożenie?
Emocjonalne zamrożenie to stan trudny, jednak dzięki sumiennej pracy, możemy sobie z nim poradzić. Psychoterapeutka Monika Machnicka radzi, by skupić się na rozpoznawaniu i nazywaniu emocji, w czym pomocny będzie dziennik emocji. - To pierwszy krok do odblokowania emocji - tłumaczy ekspertka.
To jednak nie wszystko. - Praktyka uważności mindfulness pomaga w byciu w obecnej chwili, co umożliwia pełniejsze przeżywanie emocji. Psychoterapia np. poznawczo- behawioralna, terapia traum może pomóc w odblokowaniu emocji i zrozumieniu, co stoi za ich zamrożeniem. Zastosowanie technik jak joga, terapia przez ciało może pomóc w ponownym połączeniu się z emocjami poprzez fizyczne odczucia - powiedziała psychoterapeutka.
- Choć zamrożenie się jest mechanizmem obronnym, to jego długotrwałe trwanie może prowadzić do wielu trudności. Ważne jest, aby pracować nad powrotem do pełnego przeżywania emocji, co pozwala na satysfakcjonujące życie - podsumowała Monika Machnicka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wciąż pomagasz innym zapominając o sobie? To może być syndrom wybawiciela
- Syndrom pleasera. Kiedy bycie miłym staje się niebezpieczne?
- Syndrom gotującej się żaby – jak go rozpoznać? Ekspert radzi, kiedy powiedzieć "dość"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/The Good Brigade