Zespół badaczy akademickich prowadzi obecnie badanie kliniczne z użyciem rapamycyny na psach. Wszystko po to, by zapewnić naszym czworonogom dłuższe życie. Jeśli naukowcy do końća opracują lek, istnieje duża szansa, że będziemy mogli cieszyć się dłużej obecnością naszych psów.
Życie psa - czy da się je wydłużyć?
Jedyną wadą czworonogów jest to, że żyją krócej niż ludzie. Przyglądanie się procesowi rozwoju psa, od szczeniaka, przez jego dorosłość, aż do starości jest fascynującą, pełną radości, aż w końcu bolesną przygodą. - Adoptując psa, adoptujesz zawód miłosny w przyszłości – powiedziała Emilie Adams, mieszkanka Nowego Jorku, właścicielka trzech Rhodesian Ridgeback.
W ostatnich latach naukowcy poszukiwali leków, które mogłyby zaradzić temu złamanemu sercu, przedłużając życie naszych psich towarzyszy. Okazuje się, że jest nadzieja.
Lek na długowieczność psów
Firma biotechnologiczna Loyal ogłosiła, że była blisko wprowadzenia na rynek jednego z leków, który gwarantowałby psom dłuższe życie. - Dostarczone przez Państwa dane są wystarczające, aby wykazać, że istnieje uzasadnione oczekiwanie skuteczności – poinformował firmę urzędnik amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków w niedawnym piśmie (Loyal dostarczyło kopię listu do "The Times").
Oznacza to, że że lek, którego zidentyfikowanie przez firmę Loyal ze względów zastrzeżonych odmówiła, spełnił jeden z wymogów "rozszerzonej zgody warunkowej", czyli przyspieszonego zezwolenia na leki dla zwierząt, które spełniają niezaspokojone potrzeby zdrowotne i wymagają trudnych badań klinicznych. Lek nie jest jeszcze dostępny dla właścicieli zwierząt domowych, a F.D.A. (Agencji ds. Żywności i Leków) nadal musi przeglądać dane firmy dotyczące bezpieczeństwa i produkcji.
Jednak warunkowe zatwierdzenie, które Loyal ma nadzieję uzyskać w 2026 r., umożliwiłoby firmie rozpoczęcie wprowadzania na rynek leku przedłużającego życie psów jeszcze przed zakończeniem dużego badania klinicznego. - Będziemy opowiadać się za co najmniej rokiem przedłużenia życia w zdrowiu – powiedziała Celine Halioua, założycielka i dyrektor naczelna Loyal.
Rapamycyna nadzieją na długie życie psów
Zespół naukowców akademickich prowadzi obecnie badanie kliniczne rapamycyny na psach, które, jak wykazano, przedłuża życie myszy laboratoryjnych. Firma Loyal rekrutuje psy do badań klinicznych nad innym kandydatem na lek, nazwanym tajemniczo LOY-002.
Zmiany te są oznaką przyspieszającego tempa nauki i powagi, z jaką badacze i organy regulacyjne zajmują się dziedziną, która kiedyś wydawała się science fiction. Naukowcy stworzyli już dłużej żyjące robaki, muchy i myszy, modyfikując kluczowe geny związane ze starzeniem się. Odkrycia te wzbudziły kuszącą możliwość znalezienia leków, które będą miały taki sam wpływ na przedłużenie życia ludzi.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tajemnicza choroba psów. Rozwija się gwałtownie, może prowadzić do śmierci
- Czy powinno dokarmiać się ptaki zimą? "Nie sypmy pożywienia do karmnika" Kot również może odczuwać stres i mieć depresję. Brak apetytu to tylko jeden z objawów
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: nytimes.com
Źródło zdjęcia głównego: zhao hui/Getty Images