20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wróbla. To idealna okazja, aby dowiedzieć się więcej o tym ptaku.
Jak wygląda wróbel?
Wróble mają od 16 do 18 cm długości, a ich waga wynosi od 20 do 39,5 g. Wierzch ciała samców ma kolor brązowy z ciemniejszymi paskami, z kolei spód jest szary. Wyróżniają je szare policzki i ciemnobrązowy kark oraz obszar za okiem. Na gardle można u nich zauważyć tzw. śliniak w kolorze czarnym. Dzioby wróbli są czarne w okresie lęgowym, a poza nim jaśniejsze, wpadające w szarość i beże.
Samice nieco różnią się od samców - są szarobrązowe w upierzeniu, na grzbiecie paskowane, bez wyraźnych cech charakterystycznych. Nad okiem mogą mieć tzw. jaśniejszą brew. Młode podobne są do samic.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zwierzęta domowe i dzikie
Co jedzą wróble?
Dieta wróbli składa się głównie z nasion, także tych z pól uprawnych. W ciągu roku jedzą również owady, pająki, nasiona, jagody oraz nieliczne owoce. W przypadku wróbli żyjących w obszarach miejskich, ich dieta jest również uzupełniana o resztki jedzenia pozostawiane przez ludzi. Swoje pisklęta karmią owadami, w tym ich larwami, ale także gąsienicami, mszycami, ryjkowcami i prostoskrzydłymi.
Gdzie występują wróble?
Wróble są wszechobecne i adaptują się do wielu różnych środowisk, w tym terenów miejskich, wiejskich i leśnych. Mimo że wywodzą się z Europy, Północnej Afryki i Azji, to dzięki człowiekowi zasiedliły już prawie cały świat.
Obecnie najchętniej zamieszkują okolice ludzkich siedzib. Do tego stopnia, że część osobników może nawet nie znać dzikiej przyrody poza parkami i ogrodami.
Ile jest wróbli w Polsce?
Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, populacja wróbli domowych w naszym kraju wynosi około 7 milionów par lęgowych (na 2021 rok). Gatunek ten jest na 3 miejscu w rankingu najliczniejszych ptaków w Polsce. Ogólny trend liczebności gatunku umiarkowanie spada, aczkolwiek w latach 2017-2018 odnotowano krótkotrwały trend wzrostowy. Mimo to, organizacje "proptasie" apelują o wspieranie tego gatunku.
Mazurek a wróbel - czym się różnią?
Obecnie częściej spotykanym ptakiem jest mazurek, który łudząco przypomina wróbla. Nic dziwnego, w końcu potocznie nazywany wróblem ptak to "wróbel domowy", a ten drugi to "wróbel mazurek". Ponadto, w historii odnotowano przypadki hybryd mazurków z wróblami. Jak więc je odróżnić?
Mazurki mają charakterystyczną plamę na policzku. Ponadto, są nieco mniejsze, a cały wierzch głowy mają kasztanowo brązowy.
QUIZ - sprawdź, czy umiesz rozpoznać mazurka od wróbla
Sprawdź się w naszym quizie, na ile umiesz rozpoznać mazurka od wróbla:
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Biały wróbel to rzadki widok. Co sprawia, że ptak ma tak nietypową barwę?
- "Pijane jemiołuszki" sensacją sieci. Co tak naprawdę im się stało?
- Jak prawidłowo dokarmiać ptaki? Posłuchaj rad specjalisty
Autor: Teofila Siewko
Źródło: otop.org.pl
Źródło zdjęcia głównego: 10kPhotography/Getty Images