Jak przekonać kota do towarzystwa innych zwierząt i wizyty gości? "Zmiana terytorium jest tragiczna"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Marzec – miesiąc kocich amorów

Domowy kot przykłada dużą wagę do terytorium, ponieważ to dzięki niemu ma szansę realizować wszystkie życiowe potrzeby. Wizyta obcych osób i ich zwierząt w naszym mieszkaniu zwykle wiąże się z naruszeniem terenu pupila. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, by oszczędzić czworonogowi stresu wywołanego obecnością gości. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o nich behawiorystka Sonia Maciuszek.

Domowy kot i jego terytorium

W kocim świecie wszystko musi być perfekcyjnie poukładane. Kiedy w domu pojawiają się obce osoby czy zwierzęta, pupil może odczuwać wzmożony niepokój. Powinniśmy o tym pamiętać podczas każdej wizyty przyjaciół czy rodziny, ale także np. w sytuacji, gdy decydujemy się przyjąć pod swój dach gości z Ukrainy.

- Jesteśmy dobrzy, mamy otwarte serca i przyjmujemy potrzebujących uchodźców. Oni mogą nawet pojawić się w naszym domu sami, niekoniecznie z innymi zwierzętami, ale nasz kot czuje zmiany. Czuje, że się stresujemy, jesteśmy cali zalani feromonem, który jest związany ze strachem i ze stresem - zauważyła Sonia Maciuszek.

Doświadczona behawiorystka zwróciła uwagę na fakt, że w obliczu zagrożenia pupil może odczuwać silną potrzebę znaczenia swojego terenu. Oznacza to, że obecność gości może prowokować go chociażby do załatwiania potrzeb fizjologicznych poza kuwetą.

- To rozpoczęty z nami dialog o tym, że czegoś jest za dużo, że jest za dużo stresu, że zapomnieliśmy o pewnych rytuałach, które zapewniają kotu poczucie bezpieczeństwa - oceniła ekspertka.

Jak przekonać kota do towarzystwa innych zwierząt?

Koty domowe potrafią dzielić swe terytoria z innymi przedstawicielami gatunku, ale muszą to być dobrze znane im osobniki. Jeśli w domu pojawia się obcy zwierzak, warto zadbać o poczucie komfortu naszego pupila. Zdaniem ekspertki powinniśmy przede wszystkim zatroszczyć się o dobrostan czworonogów, zapewniając im stosowną przestrzeń do zabawy i wypoczynku, jak również odpowiednią ilość jedzenia. Nie bez znaczenia pozostaje w tym wypadku także celebrowanie wybranych rytuałów, takich jak codzienne pieszczoty czy zabawy.

- Koty są bardziej społeczne, niż nam się wydaje. Potrzebują mieć z nami kontakt, taką głębszą relację. Natomiast zmiana terytorium jest tragiczna, zagrażająca. One bez przerwy pracują nad tym, żeby mieć poukładane wszystko w domu - podsumowała Sonia Maciuszek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości