Zwierzęta

Intymne życie zwierząt. "Samica dokonuje oceny samca na podstawie jego walorów"

Zwierzęta

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierzątDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wiele osób wybiera partnera, kierując się przede wszystkim jego charakterem. Tymczasem w świecie zwierząt kluczowe znaczenie ma wygląd. Jakie tajemnice kryje intymne życie zwierząt? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo i współautor książki "Sekrety życia seksualnego zwierząt".

Jak wygląda intymne życie zwierząt?

W świecie zwierząt to zazwyczaj samce są bardziej kolorowe. Im barwniej dany osobnik jest umaszczony, tym większe ma szanse na to, że samica zwróci na niego uwagę. - Gdyby jeszcze ktoś lat temu 40. parę powiedział, że samce są piękniejsze dlatego, że to samice dokonują wyboru, to zostałby okrzyknięty heretykiem. (...) Potem wszystkie badania, które były na to nakierowane rzeczywiście wykazały, że ta uroda musi nieść coś praktycznego (...) - mówił w Dzień Dobry TVN Andrzej G. Kruszewicz, lekarz weterynarii, ornitolog, podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo, który wspólnie z Katarzyną Burdy napisał książkę "Sekrety życia seksualnego zwierząt".

Za urodą kryją się przede wszystkim witalność i odporność. - Samiec, który rozwinął ozdoby, które są kosztowne w utrzymaniu (...) jest silny (...). Samica dokonuje oceny samca na podstawie jego walorów - mówił nasz gość.

Czy w świecie zwierząt jest monogamia?

Okazuje się, że to, co przyciąga samice, może być źródłem problemów. - Te ozdoby nie przysługują się temu, żeby lepiej zdobywać pokarm czy lepiej uciekać przed drapieżnikiem. (...) Samiec taki jak paw czy taki wieloszpon, nawet gdyby w skrytości swego ducha był monogamistą, to samice mu na to nie pozwolą. (...) To są koszty, to jest ryzyko, albo zostawimy po sobie geny, albo długo żyjemy - mówił Andrzej G. Kruszewicz.

Czy w świecie zwierząt istnieje monogamia? - U gatunków, u których samiec i samica są ubarwieni podobnie, zobaczymy monogamię. Co nie przekłada się na to, że monogamia to monotonia - stwierdził dyrektor warszawskiego zoo. Warto dodać, że wśród zwierząt bardzo często zdarza się, że samiec, po tym, gdy spełni swoje zadanie, jest np. zjadany przez samicę. - Zjeść, wchłonąć - są różne sposoby. Pająki zjadają samce. Tam jest niesprawiedliwość totalna. (...) U pająków, tych większych, samica żyje nawet 3 lata, albo jeszcze dłużej, nawet kilkanaście lat, a samiec kilka miesięcy. Ona też jest dużo większa od niego, to już w ogóle skandal - mówił Andrzej G. Kruszewicz.

Co naszego gościa zaskoczyło najbardziej podczas pracy nad książką? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości