Domy dla ptaków
Wielu osobom wydaje się, że ptaków jest coraz mniej, jednak to ich przyloty do naszego kraju rozciągnęły się bardziej w czasie. Niektóre z nich zaczną pojawiać się już niebawem, inne z kolei (takie jak muchówki, pleszki czy dudki) przybywają do nas później, bo nawet w kwietniu. Istotne jest to, że co roku ptaki nieco szybciej przystępują do lęgów. Ze względu na ten fakt powinniśmy do końca lutego przygotować im budki. W ostatnim czasie w Polsce były liczne wichury, które powaliły drzewa. Obecnie jest deficyt miejsc mieszkaniowych dla ptaków.
- Niektóre gatunki przyleciały już znacznie prędzej niż zwykle, dlatego tak ważne jest, żebyśmy zapewnili im dom, bo dla nich taka budka to cały świat. One potrzebują miejsca do bezpiecznego wychowu dzieci - powiedział Marcin Kostrzyński w Dzień Dobry TVN.
Czyszczenie budek lęgowych
Drewniane budki można wieszać na drzewach, a potem należy je co roku czyścić. Nie można tego robić zbyt późno - trzeba się z tym uporać do końca lutego. Dlaczego warto to robić? Otóż budki to dobre miejsce, żeby zalęgły się tam pchły, owady czy roztocza. Pozbywając się starych gniazd, usuwamy zanieczyszczenia i umożliwiamy zbudowanie nowego gniazda. Później dobrze wsypać sól na dno budki, by zapobiec rozwojowi pcheł.
- Trzeba bardzo ważną rzecz powiedzieć - żeby nie budować ani nie wieszać byle jakich budek. Najlepsze są projekty prof. Sokołowskiego. Dlaczego? Dlatego, że on pomierzył mnóstwo naturalnych dziupli dzięcioła i wtedy wiedział już, co dla ptaków jest najlepsze. Bo ta budka musi być dosyć głęboka. Ona jest nieprzypadkowo tak wysoka, ponieważ jak dochodzi gniazdo do tego, to pisklęta muszą być na odpowiedniej wysokości od wylotu, żeby - po pierwsze - łatwiej wylecieć, ale też, żeby drapieżniki nie mogły ich zaatakować - tłumaczył Marcin Kostrzyński w naszym programie.
Zobacz także:
- Pierwszy bocian przyleciał do Polski. "To jest taki celebryta"
- Terapeutyczna rola ptaków. "Ich obserwacja ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne"
- Egzotyczne papugi zamieszkały w Polsce. Skąd wzięły się u nas aleksandretty obrożne?
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN