Zwierzęta

Terapeutyczna rola ptaków. "Ich obserwacja ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne"

Zwierzęta

Aktualizacja:

Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na psychikę. Okazuje się jednak, że obserwacja ptaków pełni również niezwykłą rolę terapeutyczną. W jaki sposób te zwierzęta mogą wpłynąć na nasze zdrowie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Sławomir Murawiec - psychiatra i współautor książki pt. "Ornitologia terapeutyczna".

"Ornitologia terapeutyczna"

Dr Sławomir Murawiec oraz prof. dr hab. Piotr Tryjanowski wspólnymi siłami napisali książkę pt. "Ornitologia terapeutyczna", w której wyjaśnili związki pomiędzy naszym zdrowiem, a przyrodą. Pomysł na publikację wziął się z ich hobby, czyli obserwacji ptaków. Potem nadeszła pandemia. Okazało się, że ludzie szukają sposobów takiej interwencji, która byłaby adresowana do bardzo wielu osób, a jednocześnie dostępna dla wszystkich - tak, żeby to nie wymagało gabinetów oraz budynków.

- Nagle się okazało, że istnieje całkiem dużo prac naukowych, które pokazują, że obserwacja ptaków ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne: zmniejsza poziom lęku, poprawia funkcje poznawcze - czyli pamięć, koncentrację i uwagę, zmniejsza poziom stresu, działa też prorozwojowo, jeśli chodzi o dzieci. (...) Nagle się zbiegły te wszystkie elementy, a ja zbiegłem się z panem prof. Piotrem Janowskim, który jest naukowcem i ornitologiem, więc jest to książka ornitologa i psychiatry - opowiadał w Dzień Dobry TVN dr Sławomir Murawiec.

Wpływ ptaków na ludzi

Coraz więcej ludzi (obecnie jest to około 55 proc.) żyje w warunkach miejskich, przez co ptaki są dla wielu osób jedyną możliwością kontaktu z dziko żyjącymi gatunkami fauny . W naszym programie ekspert powołał się na zagraniczne badania, w których udowodniono, że społeczeństwo odczuwa większą satysfakcję z życia, kiedy spotyka w swoim otoczeniu więcej ptaków . Ma na to wpływ fakt, iż ptaki towarzyszyły nam od początku istnienia gatunku, a ich śpiew został przekształcony w coś, co nas bardzo ubogaca, ponieważ można się w nim dopatrywać początków muzyki.

- Ptaki się z nami przenikają bardzo i są w różnego rodzaju powiedzeniach. (...) Występuje również element identyfikacji - ptaki ciemne, czarne, krukowate, w naszej kulturze i psychice są postrzegane bardziej w stronę - psychiatrycznie mówiąc - depresji i ciemnej nocy. A są ptaki, które budzą w nas raczej pozytywne uczucia, np. skowronek - wyjaśniał dr Sławomir Murawiec.

Współautor książki "Ornitologia terapeutyczna" podkreślił, że silny związek ptaków z ludźmi można zaobserwować chociażby biorąc pod uwagę nazwy miejscowości. Przykładem jest Gniezno (już z początków państwowości polskiej). Istotnym elementem jest także godło Polski.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości