Największy w Polsce Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich działa w Bukwałdzie na Warmii i Mazurach. Zwierzętom, które tam trafiają, pomaga m.in. dr n. weterynaryjnych Ewa Rumińska. Jak rozpoznać, że ptak potrzebuje naszej pomocy?
Jak pomaga się dzikim ptakom?
W Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie przebywa obecnie 150 ptaków. Będzie ich znacznie więcej, kiedy zacznie się sezon lęgowy.
- Jeszcze jest spokój, jeszcze nie zaczął się sezon lęgowy, jeszcze nie ma piskląt, ptaków młodych, którym najwięcej się jednak przytrafia różnych dziwnych przypadków - tłumaczyła dr nauk weterynaryjnych Ewa Rumińska. Jak dodała, najwięcej pracy jest w czerwcu, lipcu oraz w sierpniu. - Wtedy mamy dziesiątki pacjentów dziennie - mówiła specjalistka.
To właśnie tutaj trafiają ptaki, które są wycieńczone, poranione. Są rehabilitowane, aby mogły wrócić do swojego naturalnego środowiska. - To jest nasz cel podstawowy. Tych zwierząt co roku jest coraz więcej. W tym roku przewidujemy, że będzie ich ok. 1,5 tysiąca, które przyjmiemy i ponad połowę z reguły udaje się uratować - zaznaczyła nasza rozmówczyni.
Kiedy ptak potrzebuje pomocy?
- Kiedy zbliża się sezon lęgowy, kiedy ptaki młode pojawiają się w środowisku, [...] to zwraca uwagę ludzi. W momencie, kiedy są w okresie tzw. podlotów, [...] bardzo często są zabierane przez ludzi. [...] Porywanie dzieci ptakom to nie jest to, o co nam chodzi. Mnóstwo takich ptaków do nas trafia - podkreśliła dr Ewa Rumińska.
Reagujemy wtedy, kiedy widzimy, że zwierzę jest chore lub poranione.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Lizawka dla zwierząt – najważniejsze informacje. Jak wybrać najlepszą?
- Poznańskie zoo ratuje zwierzęta z Ukrainy. Jak można im pomóc?
- Jak przewieźć zwierzę z Ukrainy do Polski? Obowiązują zmienione procedury
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN