Silne kobiety w świecie ptaków. "Niektóre sowy kochają się ponad 100 razy w ciągu nocy"

Autor:
Justyna
Piąsta
Silne kobiety w świecie ptaków

Zarówno w świecie ludzi, jak i ptaków, nie brakuje silnych kobiet. Przyrodnik Jacek Karczewski opowiedział w Dzień Dobry TVN o cechach przedstawicielek danych gatunków. Czy w przyrodzie funkcjonuje pojęcie "słaba płeć"? Jak trzeba ćwierkać, by zawrócić ptaszynie w głowie?

Kobiety w świecie ptaków

8 marca słowa takie jak kobieta czy kobiecość odmienia się przez wszystkie przypadki i podkreśla się, że panie są silne i samodzielne. Co ciekawe, w świecie zwierząt również można spotkać przedstawicielki gatunków, które w niczym nie odstają od samców. Zdarza się, że są nawet większe, cięższe i bardziej drapieżne od nich, co w przyrodzie jest oznaką przewagi i dominacji.

- Weźmy np. nasze herbowe bieliczyce. Wyobraźcie sobie państwo - on ma jakieś 150 cm i ponad 50 kg wagi. Za to ona ma 185-195 cm i takie solidne 100 kg. Mają wielkie szpony, dziób, który jest prawie tak duży jak głowa. To jest kawał kobiety. To są strażniczki, matki, kochanki, potrafią być agresywne, ale jednak, co ciągle widzimy, agresja to jest specjalność facetów. Nawet w świecie ptaków - powiedział Jacek Karczewski, przyrodnik, autor książek o ptakach.

Samce których gatunków muszą wykazywać się przed samicami niezwykłymi umiejętnościami akrobatycznymi, by zdobyć ich serce?

- To m.in. bieliki i to nie są loty na żarty. Ona czasami chce, żeby on polatał z nią w takiej śmiertelnej spirali. Para ptaków wzlatuje bardzo wysoko, na górze łączą się potężnymi szponami i zaczynają takich ruchem obrotowym spadać. Z każdym obrotem to tempo spadania jest coraz większe. Tym większa frajda, im niżej nad koronami drzew lub nad ziemią ptaki się rozdzielają i każde leci w swoją stronę. Czasami to jest kwestia metra lub dwóch metrów - powiedział Karczewski.

Sowy - wymagające samice

Jak stwierdził ekspert w dziedzinie ptaków, żeby zawrócić sowie w głowie, samiec musi mieć nie tylko własny teren, ale również dobrze pohukiwać i mieć kilka dziupli.

- Trzeba też ją zasypywać prezentami bardzo praktycznymi, przeważnie w futerkach - norniki, szczury. Po takiej grze wstępnej opartej na zwłokach przechodzimy do miłości, a sowy kochają się bardzo dużo. Niektóre sowy kochają się ponad 100 razy w ciągu nocy. Są do tego bardzo wierne - podkreślił Jacek Karczewski.

Estetyka jest ważna nie tylko dla ludzi, ale również i w naturze. Paradoks polega na tym, że wśród ptaków to samce chcą przypodobać się partnerce. - Darwin jako pierwszy postawił tezę, że samce stroją się w piórka i walczą, bo robią to dla kobiet. To było jeszcze bardziej rewolucyjne niż teza, że pochodzimy od małpy - dodał ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący: