Jak oswoić szczura domowego? Praktyczny poradnik

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dziewczynka, która trzyma szczura domowego

Szczury zyskują coraz większą akceptację i zainteresowanie osób, które pragną przygarnąć je jako zwierzątka domowe. Te inteligentne małe stworzenia dają się oswoić i mocno przywiązują do człowieka, stając się jego wiernymi kompanami. Zanim jednak to nastąpi, człowiek musi zyskać akceptację i zaufanie szczura. Proces ten wymaga czasu i pracy. Sprawdź porady, jak oswoić szczura.

Oswajanie szczura dobrze jest zacząć w pierwszych tygodniach jego życia, najlepiej po upływie 1. miesiąca. Zwierzę jest wówczas bardziej świadome, jednocześnie potrzebuje bliskości i opieki. Szczury są z natury zwierzętami towarzyskimi i potrafią być wiernymi kompanami. Przywiązują się do swoich opiekunów i szczerze odwzajemniają uczucia. Jak oswoić szczura, który gryzie? Należy dać jemu i sobie czas. Przyjęte zasady oswajania zwierząt są jedynie ogólnymi wskazówkami, wg których warto postępować. Należy jednak pamiętać, że każde zwierzę jest inne i u każdego proces oswajania może przebiegać inaczej.

Oswajanie szczura krok po kroku

Oswajanie szczura należy wprowadzać stopniowo, tak by dać zwierzęciu czas na akceptację każdego bodźca i nowej sytuacji. Zdarza się, że próba narzucania więzi odbierana jest przez zwierzę jako niekomfortowa i kończy się gryzieniem. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i czas, jaki dasz sobie i nowego podopiecznemu.

1. Pozwól poznać mu jego nowy dom

Odłączenie szczura od matki i przeniesienie w nowe miejsce jest dla niego małym szokiem i sytuacją stresową. To normalne, jeśli początkowo zwierzę nie będzie chciało wychodzić ze swojej kryjówki lub będzie siedzieć wystraszone w kącie klatki. Nowe głosy, zapachy i otoczenie – to wszystko musi zaakceptować i oswoić się z tym, a na to potrzebuje trochę czasu. Dlatego postaw klatkę w widocznym miejscu, tak by szczur miał możliwość obserwacji wszystkiego, co się dzieje wokoło. To pozwoli na szybsze zaadaptowanie się w nowym miejscu.

2. Nawiąż pierwszy kontakt

Po około tygodniu zacznij podchodzić do klatki kilka razy dziennie i mów do szczura, aby oswoił się z twoim głosem. Włóż rękę do klatki, ale nie dotykaj zwierzęcia i nie wykonuj gwałtownych ruchów, które szczur może odebrać jako atak i Cię ugryźć. Wkładaj rękę, aby oswajał się z twoim zapachem, i poczekaj, aż sam do ciebie podejdzie. Możesz dodatkowo przygotować dla niego smakołyk i trzymać na dłoni. Jeśli zwierzątko się odważy, podejdzie i zje. Poza tym Twoja ręka zacznie kojarzyć mu się z czymś miłym – ulubionym smakiem i zapachem.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarzDzień Dobry TVN
wideo 2/5

3. Spróbuj wziąć go na ręce

Jeśli szczur chętnie podchodzi do Twojej dłoni, je z niej, a nawet na nią wchodzi, to znak, że najgorszy etap za tobą! Pierwsza nić porozumienia została zawiązana, dlatego czas na kolejny krok. Jeśli zwierzę wchodzi ci na dłoń i chętnie na niej siedzi, wykorzystaj ten moment i wyciągnij je z klatki, przykrywając drugą dłonią. Głaszcz i delikatnie drap szczura za uchem. Przytul go, ale niezbyt mocno. Jeśli znowu cię ugryzie, odłóż go z powrotem do klatki i powtarzaj zabieg tak długo, aż zwierzę zacznie chętnie spędzać czas na twoich rękach.

4. Daj mu trochę wolności i baw się z nim

Jeśli twój szczur cię nie gryzie, to czas na wspólną zabawę na większym terenie. Pozwól mu poznać twój pokój i miejsce jego zabaw. Na większej przestrzeni jeszcze łatwiej będzie ci nawiązać z nim więź. Szczury to bardzo inteligentne zwierzęta i chętnie biorą udział w zabawach. Ustawiaj mu tor przeszkód, wołaj go po imieniu, angażuj do zabawy z wykorzystaniem małych piłek.

Smakołyki dla szczura, które warto mieć

Smakołyki w procesie oswajania szczura domowego są bardzo przydatne i warto po nie sięgać. Zaproponowanie szczurkowi pyszności jeszcze bardziej go do ciebie zbliży i sprawi, że zwierzę będzie cię kojarzyć z samymi przyjemnościami. Co prawda sklepy zoologiczne oferują gotowe mieszanki dla szczurów, jednak po jego ulubiony smakołyk warto udać się do kuchni. Świeże i pachnące jedzenie nie tylko lepiej mu zasmakuje, ale będzie zdrowsze i bardziej odżywcze.

Szczury lubią:

  • gotowane mięso drobiowe, bez przypraw;
  • ugotowany ryż;
  • gotowane jajka;
  • ziarna słonecznika i dyni;
  • świeże owoce (banany, pomarańcze, mandarynki, brzoskwinie, winogrona, kiwi);
  • ugotowane warzywa (brokuły, ziemniaki, fasolę, bób, ciecierzycę);
  • produkty i wypieki mączne (ugotowany makaron, chleb, bułki, ciasto drożdżowe).

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Brett White/Getty Images

Pozostałe wiadomości