Nie rób tego z tłuszczem po smażeniu. Możesz zostać obciążony wysokimi kosztami

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Źródło:
tvn24.pl

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi ostrzegł mieszkańców, żeby nie wylewali tłuszczów po smażeniu do ubikacji lub zlewu. - Nie rozpuszczają się one w wodzie i tworzą w rurach trudne do usunięcia zatory, co może prowadzić do zapchania kanalizacji - poinformował rzecznik spółki. Za czyszczenie rur możemy zostać obciążeni kosztami.

Zatory w tłuszczu w kanalizacji

Zapchana kanalizacja to w święta Bożego Narodzenia może spowodować nie lada kłopoty. Przypomniał o tym Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. Zaapelował do mieszkańców, aby nie wlewali tłuszczu po smażeniu do zlewu.

- Tłuszcz wylany do kanalizacji natychmiast tężeje, powodując trudne do usunięcia zatory. Osadza się na ścianach rur kanalizacyjnych, blokując odpływ ścieków z budynków do miejskiej sieci. Ścieki z zatkanym odpływem cofają się i wybijają w piwnicach budynków czy w mieszkaniach. Koszt przepchania rur zakorkowanych bryłami tłuszczu jest bardzo wysoki - wyjaśnił Miłosz Wika, rzecznik łódzkich wodociągów.

Kosztowne udrażnianie rur

Dotarcie do sprawców zanieczyszczenia miejskiej kanalizacji tłuszczami jest łatwe. ZWiK dysponuje jednak samojezdnymi robotami wyposażonymi w kamery. - Bardzo szybko odnajdą one pod ziemią przyłącze kanalizacyjne, z którego do miejskich kolektorów trafiły tłuszcze. Właściciel przyłącza może być obciążony kosztami czyszczenia miejskich kanałów - ostrzegł rzecznik.

Miejskie kanały udrażnia się wodą pod wysokim ciśnieniem. W tym celu pod ziemię wprowadza się 150-metrowym wężem specjalną metalową dyszę, z której wypływa woda pod bardzo wysokim ciśnieniem. Do rozbijania zatorów stosuje się też specjalne łańcuchowe wyrzynarki i metalowe tarcze. - Usuwamy zatory tylko w kanałach, które należą do sieci miejskiej. Koszty usuwania zatorów w instalacji kanalizacyjnej wewnątrz budynków ponoszą wyłącznie mieszkańcy - wyjaśnił Wika.

Więcej informacji na stronie tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Agnieszka Mrozińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości