Styl życia

Komisja Europejska walczy z tłuszczami trans. Jakie produkty mogą zniknąć ze sklepowych półek od 2 kwietnia?

Styl życia

Już wkrótce na sklepowych półkach nie znajdziemy produktów, które zwierają w sobie tłuszcze trans. Co to dokładnie oznacza? - Widzimy go w różnych ciastkach, fast foodach, chipsach. Margaryny od 20 lat mają małą ilość tłuszczów trans - powiedziała dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

Zakaz stosowania tłuszczy trans

Komisja Europejska w 2019 r. uchwaliła rozporządzenie, które znacznie obniża dozwoloną zawartość tłuszczów trans innych niż pochodzenia zwierzęcego w produktach spożywczych. Od 2 kwietnia 2021 r., kiedy prawo wejdzie w życie, wiele produktów będzie musiało mieć zmieniony skład. W innym wypadku mogą zniknąć ze sklepowych półek. Czy to oznacza, że już nie kupimy naszych ulubionych chipsów czy ciastek?

- Mamy kwasy tłuszczowe nasycone, wielonienasycone, jednonienasycone i te kwasy trans. One są w konfiguracji pod wpływem uwodornienia, utwardzenia, w związku z czym kwasy zdrowe stają się dla nas niezdrowe - tłumaczyła dr Hanna Stolińska.

- Widzimy to w różnych ciastkach, fast foodach, chipsach. Margaryny od 20 lat mają małą ilość tłuszczów trans. W produktach mlecznych jest ich ogólnie dużo, ale ich rozporządzenie nie będą obejmować, tylko produkty roślinne - dodała dietetyczka kliniczna.

Jak tłuszcze trans wpływają na zdrowie?

Tłuszcze trans, a konkretnie nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans, to izomery powstałe w wyniku uwodornienia (utwardzenia) olejów roślinnych. Same oleje roślinne są zdrowe, ale proces utwardzania powoduje, że zmieniają się ich właściwości.

- Powodują choroby układu krążenia, a to główna przyczyna zgonów na świecie. Mają także wpływ na udary, zawały, na układ hormonalny, rozrodczy - mówiła dr Hanna Stolińska.

- Producent będzie musiał podać ilość tłuszczy trans w produkcie. Nawet w zdrowych batonikach były te tłuszcze, żeby ich konsystencja była dobra - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości