Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą, która atakuje dzieci. Okazuje się, że sposób, w jaki przyrządzamy potrawy może się przyczynić do jej rozwoju.
Zdrowie
Używanie kuchenki gazowej a astma
Według badań Rocky Mountain Institute (RMI), które zostały opublikowane w czasopiśmie "International Journal of Environmental Research and Public Health" wynika, że gotowanie na gazie w pomieszczeniach wiąże się z 12,7 proc. wszystkich przypadków astmy u dzieci w Stanach Zjednoczonych. Główny autor badania i analityk danych Talor Gruenwald porównał używanie kuchenki gazowej do biernego palenia.
- To prawie jak posiadanie palacza mieszkającego w domu - przekazał agencji AFP.
Jak wskazuje wprost.pl, nie jest to pierwsze badanie sugerujące, że kuchenki gazowe przyczyniają się do wzrostu liczby zachorowań na astmę. Do podobnych wniosków doszli australijscy naukowcy w 2018 roku.
Czy kuchenki gazowe zostaną wycofane?
Najnowsza analiza wywołała niemałe poruszenie w USA. Jak podaje serwis MedicalXpress, sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm poleciła Amerykanom, by korzystali z kuchenek elektrycznych i indukcyjnych. Natomiast lobby gazowe skrytykowało wyniki badań.
- Autorzy badania nie przeprowadzili żadnych pomiarów ani testów opartych na rzeczywistym użytkowaniu urządzeń, wskaźnikach emisji lub narażeniu - stwierdziła grupa lobbystyczna American Gas Association. Talor Gruenwald nie przyjął ich oświadczenia.
Z kolei komisarz amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich zapowiedział, że jego agencja wystosuje formalną prośbę na temat zagrożeń związanych z gotowaniem na gazie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co będzie droższe w 2023? Dane GUS i prognozy ekonomistów
- Rząd zapowiedział zamrożenie cen gazu i dodatek dla najuboższych. Ile będzie można dostać?
- Dostałeś wiadomość o wypowiedzeniu umowy na gaz? Sprawdź, czy jest się czym martwić
Źródło: zdrowie.wprost.pl/MedicalXpress.com
Źródło zdjęcia głównego: Justin Paget/Getty Images