Jak wyczyścić palniki kuchenki gazowej? Z pomocą przychodzi prosty trik

Kobieta czyszcząca kuchenkę gazową
Jak czyścić palniki gazowe?
Źródło: Justin Paget/Getty Images
Zalegające na palnikach gazowych resztki jedzenia i tłuszcz spędzają sen z powiek niejednej gospodyni domowej. Uporczywe zabrudzenia nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także zakłócają pracę kuchenki. Jak się z nimi uporać? Podpowiadamy.

Czyszczenie palników gazowych - o czym warto pamiętać?

Utrzymanie palników gazowych w nienagannej czystości nie jest łatwe. Doskonale wie o tym każdy miłośnik gotowania. Zaschnięte resztki jedzenia i tłuszczu warto jednak usuwać na bieżąco, ponieważ niedrożność dysz ma niebagatelne znaczenie dla domowego budżetu. Zaniedbany sprzęt pobiera większą ilość gazu, co przekłada się na wyższe rachunki.

Porządki domowe

DD_20220331_Okna_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okien
 Jak nie dać plamy w święta
Jak nie dać plamy w święta
Jak prać biustonosz?
Jak prać biustonosz?
Pielęgnacja ubrań za czystych do prania
Pielęgnacja ubrań za czystych do prania
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Pod czym spać, żeby się wyspać?
Pod czym spać, żeby się wyspać?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?

Stan palników gazowych najłatwiej ocenić w trakcie ich pracy. Niebieski płomień z ostro zarysowanym stożkiem wskazuje, że dysze są czyste. Z kolei żółty oznacza, że trzeba jak najszybciej pozbyć się zalegającego w nich brudu.

Jak wyczyścić palniki gazowe?

W dyszach gromadzi się wiele zanieczyszczeń, które z czasem stopniowo się przypalają i zastygają. W celu ich usunięcia wystarczy sięgnąć po odkurzacz z wąską końcówką, który bez problemu wciągnie nawet najbardziej uporczywe resztki jedzenia. Kolejny krok to staranne czyszczenie poszczególnych elementów palnika miękką szczoteczką do zębów, zamoczoną w mieszance wody i płynu do naczyń.

W trakcie czyszczenia kuchenki warto też wykorzystać potencjał octu wymieszanego z wodą w proporcji 3:1. Palniki namacza się w takiej miksturze przez około godzinę. Potem należy je opłukać i starannie osuszyć za pomocą papierowego ręcznika.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości