Jak wyczyścić pralkę ze szlamu, pleśni czy kamienia?

pralka
Jak wyczyścić pralkę?
Źródło: Liudmila Chernetska/Getty Images
Pralka stała się sprzętem niezbędnym. Nagła awaria urządzenia przewraca codzienność do góry nogami. O ile przyczyną usterki nie jest elektronika, często za problem odpowiadają osady, które z czasem pojawiają się na bębnie i innych elementach. Jak czyścić pralkę, by pracowała bezawaryjnie?

Przede wszystkim warto pamiętać, że łatwiej jest zapobiegać odkładaniu się osadów, niż potem je usunąć. Tym bardziej, że gromadzą się one w miejscach niewidocznych dla użytkownika. Objawy też nie są zawsze alarmujące – czasem pralka gorzej dopiera, czasem na ubraniach pojawiają się smugi. Dopiero, gdy przez dłuższy czas nie reaguje się na te sygnały, może przydarzyć się awaria. Jedyny problem, jaki daje o sobie znać wcześniej i jest dość dokuczliwy, to pleśń pojawiająca się na kołnierzu bębna. Jak wyczyścić pralkę z pleśni, szlamu lub kamienia?

Porządki domowe

DD_20220331_Okna_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okien
 Jak nie dać plamy w święta
Jak nie dać plamy w święta
Jak prać biustonosz?
Jak prać biustonosz?
Pielęgnacja ubrań za czystych do prania
Pielęgnacja ubrań za czystych do prania
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Pod czym spać, żeby się wyspać?
Pod czym spać, żeby się wyspać?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?

Jak wyczyścić pralkę z pleśni?

Pojawienie się pleśni, a wraz z nią nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, to skutek pozostawiania wody w fałdach kołnierza uszczelniającego bęben (jest on widoczny po otwarciu drzwiczek lub podniesieniu klapy pralki ładowanej od góry). Jak wyczyścić pralkę z pleśni? Sposobów jest kilka. Pierwszy to zastosowanie gotowego preparatu – środki do czyszczenia pralek zawierające składniki grzybobójcze są dostępne w sklepach ze sprzętem AGD i drogeriach. Można też wyczyścić pralkę domowymi metodami. Aby jednak skutecznie pozbyć się grzyba, trzeba cierpliwości. Pierwszą czynnością jest oczyszczenie uszczelki i pojemnika na detergenty. Gdy pojawiła się na nich pleśń, nie ma lepszej metody jak wyczyszczenie pralki octem – zanurzoną w nim ściereczką należy przetrzeć gumową uszczelkę i zakamarki pojemnika. Następnie szklankę octu wlać do pojemnika na proszek i ustawić program z maksymalnie wysoką temperaturą. Gdy cykl się skończy (i pralka „odpocznie” przynajmniej godzinę), trzeba go powtórzyć, ale wlewając do dozownika szklankę wybielacza do tkanin. Trzeci i ostatni cykl prania w wysokiej temperaturze przeprowadza się na pusto. Wypłucze on resztki zabrudzeń, usunie też zapachy – zarówno stęchlizny, jak i octu oraz wybielacza.

Aby na przyszłość uniknąć kłopotów z pleśnią, warto pamiętać, by po każdym praniu wytrzeć do sucha kołnierz bębna i zostawić uchylone drzwiczki pralki oraz szufladę na proszek, aby wilgoć mogła z nich odparować.

Jak wyczyścić pralkę z kamienia?

Osad wapienny, potocznie zwany kamieniem, to problem, z którym boryka się większość mieszkańców Polski, bo w zasadzie dostępna woda wszędzie jest twarda. Zawiera ona duże ilości jonów wapnia i magnezu, które wytrącają się z wody pod wpływem wysokiej temperatury i osiadają na elementach grzejnych pralki, a także na bębnie i rurkach doprowadzających i odprowadzających wodę. Dodatkowo twarda woda zmniejsza wydajność środków piorących, więc trzeba ich używać więcej, a to również wiąże się z powstawaniem osadów.

Jak czyścić pralkę z kamienia? Można zastosować zarówno gotowe preparaty odkamieniające (dodawać je do każdego prania – usuną osady wapienne przy okazji czyszczenia pralki), jak i wyczyścić pralkę domowym sposobem. Ostatnia metoda polega na użyciu dość łagodnych środków, które przy bardzo zakamienionej pralce mogą nie pomóc za pierwszym razem. Są one na tyle delikatne, że nie ma przeszkód, by stosować je często.

Jak wyczyścić pralkę octem? Wystarczy wlać dwie szklanki octu do szuflady na detergenty i dosypać kwasku cytrynowego. Oba preparaty mają właściwości odkamieniające, a przy tym są bezpieczne (czyści się nimi np. czajniki elektryczne). Zamiast octu można też wsypać ok. 300 g sody oczyszczonej. Następnie należy ustawić pralkę na standardowy cykl prania.

Jeśli woda jest bardzo twarda, warto rozważyć montaż zmiękczacza, który instaluje się bezpośrednio przy rurze doprowadzającej wodę do pralki lub na wejściu instalacji wodnej do budynku.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Szlam powstaje po zewnętrznej stronie bębna, w przewodach doprowadzających wodę oraz w szufladzie na detergenty. Jest mieszaniną kamienia, resztek proszku do prania (szczególnie, gdy pierze się tanim, niskiej jakości proszkiem w bardzo twardej wodzie). Szlam zatyka przewody, filtr pompy i może prowadzić do uszkodzenia pralki.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu? Najprościej oczyścić szufladę na detergenty. W wielu pralkach jest ona demontowalna, można więc dostać się do wszystkich zakamarków i usunąć twardy osad po proszku. W pozostałych modelach trzeba posłużyć się szczoteczką do zębów. Oczyszczenie filtra też nie jest trudne – trzeba go wyciągnąć i przepłukać.

Największym problemem jest to, jak wyczyścić pralkę w środku w miejscach niedostępnych? Można to zrobić przy użyciu octu. Szklankę wlewa się bezpośrednio do bębna i nastawia cykl z gotowaniem (z temperaturą ok. 90℃), po czym powtarza się go, ale z dodatkiem sody kalcynowanej. Aby na przyszłość zapobiegać takim kłopotom, warto wiedzieć, jak czyścić pralkę na bieżąco. Raz w miesiącu należy urządzenie bez załadunku i bez detergentu ustawić na program z najwyższą temperaturą i włączyć.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości