Gaz ziemny, zwany również błękitnym paliwem, uważany jest za jedno z najlepszych paliw naturalnych na Ziemi. W porównaniu z wieloma innymi, jest znacznie bezpieczniejszy dla ludzi, zwierząt i całego środowiska. W ostatnim czasie, w związku z inflacją, globalnym kryzysem energetycznym i trwającą w Ukrainie wojną, jego ceny znacznie wzrosły. Ludzie zmuszeni są oszczędzać gaz, jak nigdy dotąd. Co możemy zrobić? W sieci popularność zyskują pytania, na które odpowiadamy poniżej.
Drożyzna
Kolor gazu – jaki powinien być?
Gaz ziemny, a właściwie płomień jego spalania widoczny na palnikach kuchenki lub w piecyku, powinien mieć jasnoniebieski kolor. To znak, że proces jego spalania przebiega prawidłowo, a nasze rachunki przedstawiają faktyczne jego zużycie.
- Płomień spalanego gazu ziemnego jest prawie niewidoczny, jasnoniebieski. Możemy mieć inny kolor, jednak to najczęściej wynika z zanieczyszczenia palnika albo atmosfery wokół niego – wyjaśnił Grzegorz Maciejewski, kierownik Pracowni Pomiarów Fizykochemicznych CLPB PGNiG w rozmowie z Polskim Radiem.
Jasnożółty lub pomarańczowy kolor gazu – możliwe przyczyny
Przyczyną może rzeczywiście być proces nieprawidłowego spalania, który będzie wpływał na zwiększenie zużycia gazu, a co za tym idzie, na wysokość rachunków. Co ważne, samo zwiększenie zużycia często wcale nie oznacza większej wydajności. Najczęściej jednak kolor gazu zmienia się przez wcześniej wspomniane zabrudzenia palnika. Ponadto przyczynami mogą być również:
- złe zamontowanie palnika,
- stare, wysłużone elementy kuchenki,
- spalanie resztek zanieczyszczeń będących pod garnkami i patelniami,
- dostanie się do płomienia przypraw lub innych składników spożywczych,
- zanieczyszczenia w instalacji gazowej.
Jak sprawdzić, czy gaz, za który płacimy, jest dobrej jakości?
Jeśli kuchenka jest już stara, a jej części zużyte, najlepiej jest wezwać fachowca, który sprawdzi jej stan techniczny, wyczyści i, w razie konieczności, dokona również przeglądu instalacji. Jeżeli zależy nam na sprawdzeniu jakości gazu, należy zwrócić się do specjalistów od instalacji gazowych, którzy posiadają w wyposażeniu tzw. chromatografy. To urządzenia, których obsługa wymaga specjalistycznego przeszkolenia, a ich użycie pozwala na dokonanie dokładnej, jakościowej analizy zużywanego gazu ziemnego.
Jaki zapach powinien mieć gaz? Co robić, gdy czujemy go w pomieszczeniu?
Gaz ziemny naturalnie nie posiada żadnego zapachu. Celem zwiększenia bezpieczeństwa jego użytkowania, jest on nawaniany. Dzieje się to w ramach specjalnego procesu technologicznego, który polega na dodawaniu bezwonnym gazom charakterystycznych zapachów. W tym przypadku jest to związek chemiczny Tetrahydrotiofen (THT), który nadaje ten dobrze wszystkim znany „zapach gazu”. Jest on wyczuwalny na bardzo niskim poziomie stężenia przez urządzenie pomiarowe, które każdy z nas nosi ze sobą, czyli przez nos.
Jeśli zapach nawaniacza wyczujemy w pomieszczeniu, należy sprawdzić, czy wszystkie kurki w kuchence są zamknięte i otworzyć szeroko okna, aby był przepływ powietrza. Jeśli po jakimś czasie zapach nadal jest wyczuwalny, należy wezwać Pogotowie Gazowe – nr 992. Warto pamiętać, że zatrucia tlenkiem węgla są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zapadła decyzja w sprawie podwyżek cen gazu. Jak to wpłynie na rachunki?
- Czy w zabraknie nam gazu? KE zaleca oszczędzanie
- Inflacja wyższa niż przypuszczano. Wiemy, co podrożało najbardziej
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: PGNiG/poprostuenergia.pl/polskieradio24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF