Ogród

Gnojówka z pokrzyw. Przepis, zastosowanie

Ogród

Aktualizacja:
Pokrzywa

Gnojówka z pokrzyw jest naturalnym nawozem dla roślin. Nawozi się nią z powodzeniem m.in. pomidory, maliny, truskawki czy róże i inne rośliny ozdobne. Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw? Jak często podlewać nią rośliny?

Gnojówka z pokrzyw samodzielnie zrobiona we własnym ogródku jest naturalnym nawozem dla wielu roślin. Może służyć też jako ochrona przed szkodnikami czy chorobami. Sprawdź, jak ją zrobić, co i jak często podlewać gnojówką z pokrzyw.

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Gnojówka z pokrzywy - jak zrobić?

Składniki:

 • 1 kg świeżych, młodych pokrzyw
 • 10 l wody
 • ewentualnie łyżka mączki bazaltowej.

Potrzebujemy także:

 • plastikowego lub drewnianego pojemnika o odpowiedniej pojemności
 • gazy lub siatki do przykrycia pojemnika

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Najpierw zbieramy pokrzywy uważając, by jeszcze nie miały nasion, potem tniemy pokrzywy na mniejsze kawałki i wkładamy do pojemnika. Zalewamy wodą i przykrywamy gazą lub siatką. To ważne, by nie przykrywać gnojówki z pokrzywy szczelnie, aby mogła zajść fermentacja. Raz dziennie mieszamy nawóz przez 2-3 tygodnie, aż przestanie się pienić i przybierze brązowawy kolor. Do podlewania i pryskania wykorzystujemy samą odcedzoną ciecz. Resztki z dna mogą zasilić kompost. Fermentującą gnojówkę z pokrzywy ustawiamy daleko od miejsc, gdzie przebywają ludzie, ponieważ zapach będzie bardzo nieprzyjemny.

Gnojówka z pokrzywy - zastosowanie

Gnojówka z pokrzywy - proporcje z wodą:

 • gnojówka z pokrzyw jako nawóz do podlewania: 1 część gnojówki na 10 części wody
 • gnojówka z pokrzywy na mszyce do pryskania: 1 część gnojówki na 20 części wody.

Gnojówka z pokrzyw do pryskania pomoże zwalczyć przędziorki, miseczniki, tarczniki i inne szkodniki oraz chlorozę liści. Na mączniaka prawdziwego i rzekomego oraz szarą pleśń lepiej wypróbować proporcji takich jak w nawozie, czyli 1:10. Wtedy stosujemy gnojówkę raz na dwa tygodnie.

Jeśli "lecznicza" gnojówka z pokrzyw ma być skuteczna, trzeba ją zastosować jak najwcześniej, kiedy choroba nie jest rozwinięta, a szkodników mało. Można też korzystać z niej profilaktycznie wczesną wiosną. Gnojówka z pokrzyw bez rozcieńczania może służyć także do zlewania kompostów.

Wyciąg i wywar zamiast gnojówki z pokrzywy na mszyce

Do pryskania i zwalczania szkodników można zastosować wyciąg z pokrzywy. Przygotowuje się go podobnie jak gnojówkę, jednak do jego wykonania wystarczy doba. Proporcje są te same: 1 kg pokrzywy zalewamy 10 litrami wody. Do pryskania stosujemy roztwór z 1 części wyciągu i 5 części wody.

Jeśli okaże się, że gnojówka z pokrzywy i wyciąg nie pomogły na szkodniki lub choroby, można wypróbować jeszcze wywar z pokrzywy. Aby zrobić wywar z pokrzywy, należy 0,5 kg pokrzywy gotować w 5 litrach wody przez pół godziny. Rozcieńczamy gotowy, wystudzony wywar z wodą w stosunku 1:5 i pryskamy nim rośliny.

Gnojówka z pokrzyw - co podlewać, a czego nie?

Co można podlewać gnojówką z pokrzyw:

 • warzywa, np.: pomidory, ogórki, kapustę, kalafiory, selery, dynie
 • ogrodowe rośliny ozdobne, np. róże
 • krzewy i drzewa owocowe

Czy gnojówką z pokrzyw można podlewać iglaki?

Tak, nawożenie przyniesie im tyle samo korzyści, co innym roślinom.

Nie lubią gnojówki z pokrzywy cebule, czosnek, fasola, groch, rododendron, azalia, wrzos.

Zobacz także: Wrzosy – uprawa i pielęgnacja w domu. Kiedy przycinać wrzos w doniczce?

Gnojówka z pokrzyw - jak często podlewać rośliny?

Jak często podlewać gnojówką z pokrzyw? Najczęściej stosuje się taki naturalny nawóz raz w tygodniu. Ale różne rośliny mają różne preferencje dotyczące nawożenia:

 • gnojówka z pokrzyw na pomidory - podlewamy co 2 tygodnie
 • gnojówka z pokrzywy na maliny - ściółkujemy, nawozimy wczesną wiosną rozcieńczoną gnojówką, w połowie czerwca i na przełomie lipca i sierpnia
 • gnojówka z pokrzywy na truskawki - ściółkujemy, nawozimy gnojówką na początku maja
 • gnojówka z pokrzyw na róże - stosujemy raz na 2 tygodnie.

Gnojówka z pokrzyw pod pomidory działa szczególnie dobrze. Podlewanie pomidorów gnojówką z pokrzyw uodparnia je także na zarazę ziemniaczaną.

Gnojówka z pokrzyw - przechowywanie

Kiedy już gnojówka przefermentuje, można ją odcedzić i zamknąć w szczelnym pojemniku, aby zapach się nie rozchodził. Można ją przechowywać w ten sposób tak długo, jak jest potrzebna.

Gnojówka z pokrzyw - skład chemiczny

Gnojówka z pokrzyw jest dobrym nawozem, ponieważ zawiera duże ilości azotu i potasu, a także magnezu, żelaza, wapnia, krzemu, manganu, cynku, kwasów organicznych i soli mineralnych. W pokrzywie są również witaminy A, B, C i K oraz flawonoidy, które mają właściwości przeciwutleniające.

Gotową gnojówkę z pokrzywy można także kupić w sklepie. Zaletą jest na pewno brak nieprzyjemnego zapachu gnojówki. Przed zakupem warto jednak sprawdzić jej skład - powinien zawierać dodatkowo tylko wyciągi z innych roślin.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Pokrzywa w kuchni

Pozostałe wiadomości