Ogród

Techniki nawożenia roślin doniczkowych. "Nawozy naturalne działają najlepiej"

Ogród

Wczesną wiosną wszystkim nam przyda się dodatkowy zastrzyk witamin i minerałów. Rośliny doniczkowe nie są pod tym względem wyjątkiem. Już teraz możemy rozpocząć nawożenie ich, żeby bez opóźnień zaczęły sezon. Jak to zrobić?

Nawozy naturalne

Wiosna już za rogiem, dlatego czas najwyższy przygotować nasze rośliny na jej nadejście. Rozpocznijmy od odpowiedniego nawożenia.

Nawozy możemy podzielić na naturalne, czyli organiczne i sztuczne, czyli chemiczne. Nawozy naturalne działają najlepiej na rośliny, bo oprócz składników pokarmowych zawierają też drobnoustroje, które korzystnie wpływają na wzrost roślin

- mówi Łukasz Skop.

Podziałów nawozów jest jednak znacznie więcej. Dzielą się na te w formie stałej i płynnej.

  • Wermikompost – to nawóz w formie stałej, są to granulki powstałe przez przerobienie materii organicznej przez dżdżownice.
  • Biohumus – to nawóz w formie płynnej, powstaje przez rozpuszczenie składników, które znajdują się na przykład w kompoście. Przed użyciem należy go odpowiednio rozcieńczyć.

Jak się okazuje, nawozy w formie płynnej są lepiej przyswajalne przez rośliny.

Nawozy sztuczne

Jak zaznacza Łukasz Skop, wszystkie nawozy sztuczne, niezależnie czy w formie płynnej, czy w formie stałej, nieodpowiednio użyte, mogą przypalić rośliny. Dlatego pamiętajmy o rozważnym używaniu ich. Jakie wybrać?

  • Granulki o powolnym uwalnianiu składników. Mieszamy je razem z ziemią, a do niej wkładamy rośliny. Granulki zawierają zazwyczaj wszystkie potrzebne do wzrostu składniki.
  • Pałeczki nawozowe - wkładamy je bezpośrednio do rośliny i podlewamy. Będą stopniowo uwalniały składniki pokarmowe.

Nawóz z banana

Doskonałe nawozy do roślin doniczkowych możemy przygotować także sami, w domu. Jak to zrobić? Nie wyrzucaj skórek od banana. Pokrojone na paski i równomiernie rozłożone trzeba wysuszyć, tak, żeby łamały się na drobne kawałeczki. Tak przygotowane ucieramy na gładki proszek, który mieszamy z garścią ziemi. Taką mieszanką nawozimy kwiaty doniczkowe.

Zobacz też:

Kiedy i jak przesadzać kwiaty? Porady Łukasza Skopa

Pora na cebulki kwiatowe. "Wiosna jest jak nowy sezon twojego ulubionego serialu"

Czas na pierwsze wysiewy. Łukasz Skop radzi, jakie nasiona warto teraz posadzić

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości