Spleśniały pomidor, podobnie jak zdecydowana większość produktów spożywczych, w tym stanie nie nadaje się już do zjedzenia. Nie oznacza to jednak, że powinien trafić na śmietnik.
Saletra amonowa to najpopularniejszy nawóz stosowany nie tylko przez zawodowych rolników, ale i amatorów. Wpływa pozytywnie na wzrost roślin, a przy tym jest stosunkowo tania i łatwa w użyciu. Warto jednak wiedzieć, jak stosować ten mineralny produkt, by nie zaszkodzić hodowanym przez nas roślinom, głównie w myśl zasady – co za dużo, to niezdrowo.
Keramzyt jest coraz częściej stosowany w ogrodnictwie, ponieważ może wspomagać wzrost roślin. Stanowi dopełnienie podłoża i pomaga uzyskać bardziej optymalne warunki uprawy. Keramzyt ogrodniczy jest też alternatywą dla popularnej kory, ponieważ w przeciwieństwie do niej jest bardziej odporny na rozwój szkodników.
Gnojówka z pokrzyw jest naturalnym nawozem dla roślin. Nawozi się nią z powodzeniem m.in. pomidory, maliny, truskawki czy róże i inne rośliny ozdobne. Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw? Jak często podlewać nią rośliny?
Wielu z nas skorupki od jaj wyrzuca po prostu do kosza. To duży błąd. Dlatego, że skorupki stanowią cenne źródło składników odżywczych. Zawierają m.in. sole wapnia, magnez, fosfor czy selen. Warto więc wykorzystać ich właściwości do różnych celów, a ekologowie będą nam wdzięczni. Oto kilka znanych patentów.
Wczesną wiosną wszystkim nam przyda się dodatkowy zastrzyk witamin i minerałów. Rośliny doniczkowe nie są pod tym względem wyjątkiem. Już teraz możemy rozpocząć nawożenie ich, żeby bez opóźnień zaczęły sezon. Jak to zrobić?
W swoim ogródku nie musisz stosować sztucznych nawozów i chemicznych środków do chronienia ukochanych roślin przed szkodnikami. Postaw na naturalne substancje, które zrobisz dzięki wskazówkom Łukasza Skopa.
W 2017 roku 2 miliony ton nawozów trafiło na polskie pola i do polskich sadów. Jak wpływają one na rośliny? Powinniśmy się bać nawozów? Sprawdził to Michał Piróg. Natomiast w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. dr hab. Janinę Gajc-Wolską z Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych SGGW. Zapytaliśmy ją, które warzywa mają najmniej niepożądanych składników, a które najwięcej.