Styl Życia

Kiedy i jak przesadzać kwiaty? Porady Łukasza Skopa

Styl Życia

Kiedy i jak przesadzać kwiaty? Porady Łukasza Skopa

Marzec to najlepszy miesiąc na to, by zabrać się za przesadzanie kwiatów. Jak zrobić to krok po kroku? O tym opowiedział nam nasz niezwodny specjalista Łukasz Skop. W cyklu "Co z tego wyrośnie?" wytłumaczył także, jak istotną rolę odgrywają odpowiednie doniczki. 

Przesadzanie roślin - jak dobrać odpowiednią doniczkę?

 W trakcie przesadzania roślin doniczkowych mamy doskonałą okazję, by dokładnie się im  przyjrzeć. Część kwiatów ma długie i mięsiste korzenie. Taki system korzeniowy nazywany jest palowym. Jak przyznał Łukasz, dla takich roślin najlepiej wybrać długie i wysokie doniczki, by cały korzeń swobodnie się do nich zmieścił. Co więcej, im później dotknie on dna doniczki, tym lepiej roślina będzie rosła.

Zdecydowana większość roślin doniczkowych ma jednak wiązkowy system korzeniowy. W takim systemie wszystkie korzenie mają mniej więcej jednakową długość i grubość. Zdaniem Łukasza, takie rośliny spokojnie możemy umieścić w standardowych, niższych doniczkach.

Jak przesadzać kwiaty?

Gdy wybierzemy już odpowiednią doniczkę, możemy się zabrać za przesadzanie kwiatów. Pamiętajmy, by na dno naszej donicy wysypać 3-centymetrową warstwę keramzytu. Dzięki temu wilgoć będzie się lepiej rozprowadzała (keramzytu nie sypiemy, jeśli podlewamy roślinę do podstawki). Następnie dodajemy trochę ziemi i wsadzamy kwiatka.

Sadząc kwiaty do nowej osłony, zawsze starajmy się umieścić go na tej samej wysokości, na jakiej rósł w poprzedniej doniczce. W trakcie dosypywania możemy kilkukrotnie postukać doniczką o blat stołu, po to, żeby ziemia dobrze osiadła i nie było żadnych wolnych przestrzeni

- powiedział. 

Tuż po przesadzeniu każdą roślinę musimy bardzo obficie podlać. Wody lejemy tak dużo, aż zacznie wypływać na dno podstawki. Dlaczego? W ten sposób ziemia bardzo dobrze obklei korzenie.

Niekiedy mamy w domu bardzo duże rośliny takie jak monstera czy palmy. Ich donice są zazwyczaj bardzo ciężkie i sprawiają trudność w przenoszeniu. Łukasz zdradził, że takich kwiatów nie musimy wcale przesadzać. Wystarczy, że wymienimy część ziemi na świeżą.

- Jeśli wymienimy górną warstwę ziemi co roku, to roślina dostanie automatycznie zastrzyk energii i będzie lepiej rosła przez cały kolejny sezon - zdradził. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Kwiaty na poprawę humoru zimą. Ciekawe propozycje Łukasza Skopa

Kwiaty jesienne na balkon i do ogrodu – jakie rośliny kwitną jesienią?

Kwiaty pogrzebowe – jakie gatunki i kolory wybrać?

Reporter: Łukasz Kowalski
Co sądzisz o tym artykule?
56
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0