Ogród

Naturalne nawozy i środki ochrony rośliny. Bez problemu zrobisz je w domu

Ogród


W swoim ogródku nie musisz stosować sztucznych nawozów i chemicznych środków do chronienia ukochanych roślin przed szkodnikami. Postaw na naturalne substancje, które zrobisz dzięki wskazówkom Łukasza Skopa.

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Problemem wielu osób posiadających ogródek bywają ptaki, które potrafią zniszczyć grządki z roślinami. Aby nie dopuścić ich do swoich upraw, Łukasz Skop postanowił wykorzystać starego, dobrego stracha na wróble, który rzeczywiście okazał się pomocny. O czym jednak trzeba pamiętać?

Strach na wróble i inne gadżety do odstraszania ptaków działają tylko wtedy, kiedy będziemy je często przestawiać w nowe miejsce tak, żeby ptaki nie przyzwyczaiły się do obecności na działce takich straszydeł jak to

- zaznaczył prowadzący cyklu „Co z tego wyrośnie?”.

Naturalne nawozy z roślin

Który amator pracy w ogródku nie marzy o tym, by pielęgnowane przez niego rośliny nie urosły piękne i okazałe? Często w tym celu wykorzystuje dostępne w sklepach sztuczne środki, które mają pomóc we wzroście kwiatów, warzyw czy owoców. Tymczasem nawóz możemy przygotować sami w domu z wykorzystaniem znanych nam chwastów. Łukasz Skop uświadomił, że właśnie przełom maja i czerwca jest najlepszy do ich zebrania.

Jak zrobić nawóz z pokrzywy?

Jak przypomniał Łukasz Skop, znana wszystkim pokrzywa ma w swoich pędach i liściach duże ilości azotu, który pobudza wzrost zielonych części u rośliny.

Dlatego taki nawóz pokrzywowy najlepiej stosować do podlewania młodych sadzonek i świeżo wysianych roślin

- podkreślił ekspert.

Składniki nawozu pokrzywowego:

  • 1 kg świeżego ziela pokrzywy
  • 10 litrów wody

Przygotowanie:

Do wiaderka wrzucamy pociętą pokrzywę i zalewamy ją 10 litrami wody. Taką mieszankę odstawiamy na 2 tygodnie do fermentacji. Gdy już nawóz będzie gotowy, stosujemy go w proporcjach 1:10, czyli jedną jego część mieszamy z dodatkowymi 10 porcjami wody. Uwaga: nie używamy go przy cebulach, fasoli, grochu i czosnku.

Jak zrobić nawóz z żywokostu?

Kwitnienie i owocowanie rośli może poprawić także nawóz z żywokostu - rośliny zapomnianej przez wiele osób, a jednak cennej dzięki posiadanym właściwościom.

Składniki:

  • 1 kg świeżego ziela żywokostu
  • 10 litrów wody

Przygotowanie:

Pocięty żywokost zalewamy wodą i następnie odstawiamy na około 2-4 tygodnie do fermentacji. Gotowy używamy w proporcji 1:5 (1 część nawozu do 5 wody). Tak przygotowany środek możemy wykorzystać do wszystkich warzyw oraz kwitnących roślin, także na balkonie.

Jak zrobić nawóz ze skrzypu?

Skrzyp kojarzy się nam z dobroczynnym wpływ na włosy, cerę i paznokcie. Tymczasem może się okazać przydatny także w ogrodnictwie w formie przygotowanego przez nas nawozu. Dzięki zawartości krzemionki wzmocni ściany komórkowe roślin i uodporni je na choroby grzybowe.

Składniki:

  • skrzyp (w ilości pokrywającej 1/4 wiaderka o pojemności 10 l)
  • 10 litrów wody

Przygotowanie:

Skrzyp zalewamy wodą i zostawiamy na 3-4 tygodnie do sfermentowania. Gotową gnojówkę ze skrzypu możemy stosować do wszystkich roślin ogrodowych, balkonowych a nawet domowych - jej zapach jest przyjemniejszy od nawozów z pokrzywy czy żywokostu.

Jak walczyć z ćmą bukszpanową?

Wiele osób posiadających w swoich ogrodach bukszpan może zauważyć, że krzew zaczyna niszczeć – część liści jest uschnięta, część zjedzona i pojawiają się na nim pajęczyny. Odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest ćma bukszpanowa, która przybyła do nas w 2012 roku. Jest bardzo groźna i trudno ją zwalczyć w naturalny sposób, ponieważ ptaki nie zjadają jej gąsienic. Możesz jednak z nią wygrać bez stosowania chemicznych środków ochrony. Oto rada Łukasza Skopa:

Mam w opryskiwaczu przygotowany wcześniej roztwór bakterii i teraz spryskuję krzew bukszpanu. Bakteria osadza się na liściach bukszpanu i następnie trafia do przewodu pokarmowego gąsienic. Roztwór bakterii podziała tylko miejscowo na gąsienice ćmy bukszpanowej, a nie zaszkodzi innym okolicznym owadom i pszczołom

- powiedział nasz ekspert.

Jak zrobić naturalny środek ochrony roślin?

Oprócz ćmy bukszpanowej ogrodnicy zmagają się też z wieloma innymi szkodnikami atakującymi rośliny. Mogą to być chociażby mszyce. Można jednak z nimi walczyć za pomocą naturalnego środka ochronnego. Oto przepis, jak zdradził nam Łukasz Skop.

Składniki:

  • 25 gramów czosnku
  • 1 litr wody

Przygotowanie:

Ząbki czosnku rozgniatamy, a następnie zalewamy je wodą. Po około 15 minutach odcedzamy całość i przygotowanym płynem spryskujemy rośliny. Aby skutecznie podziałał on na mszyce, musimy stosować go regularnie – przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości