Ogród

Ogródek warzywny na balkonie. Jakie donice nadają się do uprawy roślin?

"Wszystko o donicach", reporter: Łukasz Kowalski

Ogród

Ogródek warzywny na balkonie. Jakie donice nadają się do uprawy roślin?

"Wszystko o donicach", reporter: Łukasz Kowalski

Nie trzeba mieć własnej szklarni, ani nawet działki, żeby uprawiać swoje własne warzywa. Wystarczy balkon i odpowiednia donica. Do jakich roślin nadaje się plastikowa, a do jakich gliniana lub z drewna? Zapytaliśmy o to prowadzącego cykl "Co z tego wyrośnie?", ogrodnika Łukasza Skopa.

Donica gliniana

Jest idealna do uprawy roślin na balkonie znajdującym się od strony zachodniej. W takim miejscu nie zdąży się mocno nagrzać zanim zajdzie słońce. Ziemia w takiej donicy dość szybko wysycha. Dzieje się tak za sprawą gliny, która wyciąga z gleby wilgoć. Najlepiej hodować w niej warzywa, które zniosą chwilowy brak wody. Należą do nich pomidory, papryczki chili i zioła śródziemnomorskie: rozmaryn, oregano, tymianek i lawenda.

Donica plastikowa

Jest najlepsza do uprawy roślin na balkonie od strony wschodniej. Najlepsza jest w kolorze białym, ponieważ czarna mogłaby się za mocno nagrzać, co doprowadziłoby do zagotowania korzeni.

W donicy plastikowej dobrze będą rosły warzywa liściaste wymagające dużo światła, ale nie takiego, które pada bezpośrednio, na przykład rukola, szczypiorek czy sałata

- powiedział Łukasz Skop.

Można w niej również posadzić warzywa, które piją bardzo dużo wody. Są to: ogórek, cukinia i fasolka szparagowa oraz zioła: bazylia, melisa i mięta.

Drewniana skrzynka

Jest najlepsza do uprawy warzyw na balkonie od strony południowej.

Drewno jest dobrym izolatorem, dlatego ziemia w drewnianej skrzynce nie nagrzewa się tak szybko

- powiedział ogrodnik.

Przed posadzeniem roślin należy ją wyścielić folią i wykonać otwory odpływowe. W skrzynce drewnianej możemy hodować cebulę, rzodkiewkę i warzywa korzeniowe, na przykład marchewkę i buraki.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
61
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0