Do tej pory spotkanie jej w Polsce nie było łatwym zadaniem. Modliszka zwyczajna żyła bowiem na południu kraju. Od kilku tygodni coraz częściej widziana jest w stolicy.
Modliszka odwiedziła duże miasta
Zielona, dość spora i coraz częściej spotykana. Mowa o modliszce, która od połowy lipca odwiedza mieszkańców Warszawy. Jak to możliwe? W końcu owady te najliczniej występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Jak się okazuje, ich obecność w Polsce nie jest już rzadkością.
Zmiana klimatu i coraz cieplejsze lata sprawiają, że modliszki zaczęły pojawiać się i u nas. A w upalne dni szukają schronienia i wkradają się do domów. W lipcu i sierpniu mieszkańcy stolicy wielokrotnie dzielili się na grupach zdjęciami niechcianych gości. Owady znajdywali na balkonach, parapetach, na łóżkach, czy w łazience. I choć na niektórych 10 cm modliszki robią wrażenie, innych odstraszają. Co ciekawe, zielone stworzenia w określonych rejonach można było zobaczyć w krótkim odstępie czasu.
- "Ledwie wypuściłam jedną na podwórko, gdy na domofonie nagle znalazłam drugą! Do tej pory nigdy nie widziałam modliszek. Nie sądziłam, że natrafię na nie w centrum miasta. Zrobiłam zdjęcie temu owadowi i wysłałam znajomym. Koleżanka też taką znalazła. Siedziała na wannie! Czyżbyśmy mieli do czynienia z inwazją?" – czytamy wypowiedź czytelniczki na portalu edziecko.pl
Spotkanie z modliszką – co robić?
Chociaż modliszki należą do drapieżników, nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Polują wyłącznie na owady. Dlatego też, gdy spotkamy je w domu, nie należy się bać. Ze względu na to, że są objęte ścisłą ochroną, należy je złapać np. do słoika i wypuścić na wolność.
Jak ją rozpoznać? Jest stosunkowo duża, 7-9 cm (samice) lub 6-7 cm (samce). Posiada dużą, trójkątnie spłaszczoną, wyraźnie wyodrębnioną głowę z parą równie dużych oczu ulokowanych po bokach z przodu. Posiada wąski i długi tułów pokryty od góry pancerzykiem. Ma trzy pary kończyn.
Zobacz także:
- Opieka nad bocianami zimą. "Są w stanie przetrwać nawet najgorsze mrozy"
- Miłośnik ptaków drapieżnych. "To członkowie naszej rodziny. Przebywają z naszymi dziećmi"
- Nie śpią zimą, choć powinny. Dzikie zwierzęta ofiarami zaburzeń zegara biologicznego
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/GettyImages