Do 30 września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy. Co nam grozi, jeśli się nie spiszemy lub odmówimy odpowiedzi rachmistrzowi? Ile osób zostało już ukaranych? Odpowiedzi na te pytania w Dzień Dobry TVN udzieliła Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa jeszcze miesiąc. Po raz pierwszy w historii podstawową formą jest samospis internetowy za pomocą formularza dostępnego na stronie spis.gov.pl. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie mamy warunków, by to uczynić, możemy liczyć na kontakt z rachmistrzem spisowym. Trzeba jednak pamiętać, że gdy rachmistrz sam do nas zadzwoni, nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi .
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - jakie grożą kary za odmowę?
- Osoby, które się nie spiszą, mogą otrzymać karę grzywny. O jej wysokości decyduje sąd, maksymalnie jest to do 5 tys. złotych. Ponad 80 wniosków już skierowaliśmy o ukaranie osób, które odmówiły udziale w spisie - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Karolina Banaszek.
Dzień Dobry TVN
Spis powszechny – co to jest?
- To jest najważniejsze badanie, które realizujemy raz na 10 lat. (…) To badanie daje nam podstawy do szacowania bilansu ludności. To jest taka fotografia naszego społeczeństwa – mówiła rzecznik prasowy prezesa GUS. - Te dane, które zbieramy, służą nam do budowania operatu do badań i do podejmowania strategicznych decyzji. Później możemy zerknąć, jak nasza dzielnica wygląda. Ci, co nią rządzą, mogą zdecydować, czy np. potrzebny jest nowy punkt usługowy: przedszkola, żłobki, czy bardziej senioralne usługi - dodała.
Zakres gromadzonych informacji obejmuje:
- Charakterystykę demograficzną,
- charakterystykę etniczno-kulturową - np. przynależność narodową,
- poziom wykształcenia,
- aktywność zawodową,
- migracje - np. okres zamieszkiwania w aktualnej miejscowości,
- zasoby mieszkaniowe - np. status własności nieruchomości, w której mieszkamy, czym jest ogrzewana, itd.
Wśród pytań odnajdziemy m.in. te dotyczące: wykształcenia, mieszkania czy pracy.
Zobacz także:
- Pogoda na wtorek 31 sierpnia. Czy możemy liczyć na ocieplenie?
- 32 osoby koczują w trudnych warunkach na granicy z Białorusią. "Wodę czerpią z kanału melioracyjnego"
- Zwolnienie lekarskie wstecz. Jak to działa i kiedy lekarz może je wystawić?
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.
Autor: Dominika Czerniszewska