Jakie kary grożą za brak udziału w Narodowym Spisie Powszechnym? Są już pierwsze wnioski o mandat

Do 30 września musimy wziąć udział w Spisie Powszechnym
Do 30 września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy. Co nam grozi, jeśli się nie spiszemy lub odmówimy odpowiedzi rachmistrzowi? Ile osób zostało już ukaranych? Odpowiedzi na te pytania w Dzień Dobry TVN udzieliła Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa jeszcze miesiąc. Po raz pierwszy w historii podstawową formą jest samospis internetowy za pomocą formularza dostępnego na stronie spis.gov.pl. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie mamy warunków, by to uczynić, możemy liczyć na kontakt z rachmistrzem spisowym. Trzeba jednak pamiętać, że gdy rachmistrz sam do nas zadzwoni, nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi .

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - jakie grożą kary za odmowę?

- Osoby, które się nie spiszą, mogą otrzymać karę grzywny. O jej wysokości decyduje sąd, maksymalnie jest to do 5 tys. złotych. Ponad 80 wniosków już skierowaliśmy o ukaranie osób, które odmówiły udziale w spisie - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Karolina Banaszek.

Dzień Dobry TVN

Spis powszechny – co to jest?

- To jest najważniejsze badanie, które realizujemy raz na 10 lat. (…) To badanie daje nam podstawy do szacowania bilansu ludności. To jest taka fotografia naszego społeczeństwa – mówiła rzecznik prasowy prezesa GUS. - Te dane, które zbieramy, służą nam do budowania operatu do badań i do podejmowania strategicznych decyzji. Później możemy zerknąć, jak nasza dzielnica wygląda. Ci, co nią rządzą, mogą zdecydować, czy np. potrzebny jest nowy punkt usługowy: przedszkola, żłobki, czy bardziej senioralne usługi - dodała.

Zakres gromadzonych informacji obejmuje:

 • Charakterystykę demograficzną,
  • charakterystykę etniczno-kulturową - np. przynależność narodową,
   • poziom wykształcenia,
    • aktywność zawodową,
     • migracje - np. okres zamieszkiwania w aktualnej miejscowości,
      • zasoby mieszkaniowe - np. status własności nieruchomości, w której mieszkamy, czym jest ogrzewana, itd.

       Wśród pytań odnajdziemy m.in. te dotyczące: wykształcenia, mieszkania czy pracy.

       Zobacz także:

       Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

       Autor: Dominika Czerniszewska

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości