Pijani żeglarze na Mazurach. Ratownicy apelują o rozwagę, a policja przypomina o karach

jezioro, żaglówka
Getty Images/Milosz_G
Tysiące turystów spędzało długi weekend na mazurskich jeziorach. Tłok panował na wodzie, w portach i na bulwarach, a w popularnych kurortach trudno było znaleźć wolne miejsca parkingowe. Niestety, prace służbom ratowniczym utrudniali pijani żeglarze. W związku ze zbliżającym się latem ratownicy apelują o rozważny wypoczynek nad wodą. Policja przypomina, że sternikowi pod wpływem alkoholu grożą nawet 2 lata więzienia.

Pijani żeglarze na mazurskich jeziorach

Z podsumowania służb wynika, że w czasie długiego czerwcowego weekendu najwięcej kłopotów sprawili pijani żeglarze. Sterników pod wpływem alkoholu policjanci zatrzymali m.in. na jeziorze Nidzkim; 23-letni mieszkaniec Ostrowi Mazowieckiej miał blisko 1 promil, a 29-letni turysta z Białegostoku - ponad 2 promile.

Ratownicy MOPR zanotowali 8 interwencji na wodzie, karetki wodne wzywano 5 razy. Odnotowano m.in. obrażenia głowy u żeglarki, którą uderzył złamany maszt. W Sztynorcie na jednej z łodzi wybuchła butla z gazem i poparzyła kilka osób.

Także w Sztynorcie wielu ratowników postawiło na nogi zgłoszenie żeglarzy, którzy widzieli, jak mężczyzna rozebrał się na pomoście, wskoczył do wody i pływał w jeziorze.

Wedle relacji zgłaszających mężczyzna po kąpieli dopłynął do łodzi i zniknął. Na pomoście wciąż leżały jego ubrania i dokumenty

- mówił ratownik MOPR Karol Dylewski.

Ratownicy na kilkudziesięciu łodziach przy każdej kei pytali o zaginionego mężczyznę. Na miejsce przyjechali strażacy z Węgorzewa i Giżycka z sonarami, a nurkowie zaczęli poszukiwania.

Akcja trwała kilka godzin, po czym poszukiwany... wyszedł z jednej z łodzi i oświadczył, że spał. Oczywiście był pijany

- powiedział Dylewski.

Żeglowanie pod wpływem alkoholu - jaka kara

Policja przypomina, że wedle prawa szlak wodny jest jak droga. Co grozi sternikowi, który jest pod działaniem alkoholu?

Jeśli ma w organizmie od 0,2 do 0,5 promila, odpowiada za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila, to sternik staje przed sądem jako sprawca przestępstwa , za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Za pływanie pod wpływem alkoholu żaglówką bez silnika, kajakiem lub rowerem wodnym grozi kara grzywny do 500 złotych.

Zobacz też:

Augustów na weekend. Oto najważniejsze atrakcje, które zobaczysz w dwa dni!

Rey na kulinarnym szlaku Warmii i Mazur. Zobacz, jak wygląda uprawa ziemniaka krok po kroku

Łódka wędkarska: wybrać nową czy używaną? Jak transportować? Czym się kierować, wybierając do niej silnik?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości